Bine ai venit, Vizitator
Username: Parolă: Amintește-mă

SUBIECT: sa facem ceva impreuna

sa facem ceva impreuna acum 4 ani 7 luni #778

• cristib
  • Gold Boarder
  • Thank you received: 26
Salut,

Ma gandeam daca tot suntem deja o comunitate pe forumul asta sa facem ceva impreuna, ceva care sa lase o amprenta asupra comunitatii, sunt curios daca mai sunteti si altii interesati cum vi se pare ideea.

Ma gandesc la chestii gen(acum bag un brainstormig, mai in gluma mai in serios ca sa intelegeti la ce fel de actiuni ma gandesc):
-plantat copaci intr-un viitor parc, impreuna cu Primaria... copaci pe care mai apoi sa ii rontaie iepurii si oile;
-elaborat un ghid de bune practici impreuna cu Primaria, ghid care sa fie impartit la emiterea autorizatiei de constructie, gen: nu se acopera gropile din drum cu resturi de constructie cu cuie, daca se sapa pentru gaz proprietarul este obligat sa se asigure ca drumul ramane la fel ca inainte, emiterea autorizatiei de constructie sa se faca doar daca se face dovada vie a existentei unei platforme de lucru langa marginea drumului pentru pietris, betoniere etc ca sa nu se incarce drumul cu namol.
-blocat drumul la Kaufland timp de jumate de ora ca sa tragem un semnal de alarma;
-dus fiecare cate o galeata cu noroi la Primarie in parcare si asezat frumos pe sosea ca sa aiba si altii parte de tratamente cu namol, dupa care adunam noroiul si il ducem inapoi acasa la sfarsitul protestului.
-realizat o intalnire a comunitatii cu Primarul cu o agenda inainte pregatita pentru discutii;
-concurs, cea mai inflorita casa/curte;
-premiu pentru cel mai latrator caine noaptea;
-promovare site/forum printre vecini;
-strans brazi de Craciun, dupa Craciun, cu o masina si dus la cineva in sat care e nevoias si are nevoie de lemne de foc.

Deci cam orice ne trece prin cap, votam, ne adunam si realizam. Ce ziceti :) ?
Ultima editare: acum 4 ani 7 luni  de cristib.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
Următorii utilizatori v-au mulțumit: ForumAdmin, tonytm

sa facem ceva impreuna acum 3 ani 9 ore #1270

• cristib
  • Gold Boarder
Salut tuturor,

Reiterez o idee mai veche, chiar nu mai e nici un doritor la voluntariat, think tank, colaborare :)? Daca as fi scris mesajul anterior de 1 an si 7 luni in cadrul comunitatii romanesti, din New York sa zicem, deja am fi amenajat un parc impreuna, am fi organizat o masa pentru sarmani, am fi premiat cea mai inflorita curte si am fi amenajat o biblioteca plina de carti romanesti in inima New York-ului :).

Multumesc,
Cristi

sa facem ceva impreuna acum 2 ani 11 luni #1278

• cgluckg
  • Fresh Boarder
Salut,

Eu voi fi localnic in Dumbravita de anul urmator, dar... count me in!

Ai un plan legat de cum ne vom putea contacta unii pe altii?

Cristi

sa facem ceva impreuna acum 2 ani 11 luni #1283

• mirceah
  • Gold Boarder
  • Thank you received: 23
Si eu ma bag in masura in care gasesc timp.
Am zis ca o sa-mi fac un obicei sa intru in fiecare dimineata la primarie si sa intreb daca se poate plati impozitul cu cardul. Pana o sa se poata ...
Legat de idee, va trebui sa va inarmati cu multi nervi si rabdare fiindca va veti lovi de multa indiferenta si reavointa.
Următorii utilizatori v-au mulțumit: c07

sa facem ceva impreuna acum 2 ani 11 luni #1291

• ForumAdmin
  • Administrator
  • Thank you received: 16
Hop si eu!

Doar ca nu am sa particip la sectiunea "cel mai latrator caine" fiindca sigur se califica undeva pe podium....

:lol:

sa facem ceva impreuna acum 2 ani 11 luni #1299

• cristib
  • Gold Boarder
Ma gandesc ca sunt lucruri pe lumea aceasta pe care nu le facem individual sau la comun dar pe bani. Dupa 50 de ani de cooperare oamenii au devenit foarte individualisti si vad totul din perspectiva proprie. Din pacate nu poti rezolva toate problemele chiar personale actionand pe plan individual. De colaborat mai cooperam dar doar daca avem un castig in mare parte financiar din asta si daca nu e financiar macar material sa fie :).
Asa ca la ce ma gandesc eu e: proiecte comune care sa nu implice neaparat bani. Cred ca am putea veni cu mai multe idei, facem un top si colaboram pentru a actiona in proiectul ales castigator.

Pentru inceput vin cu o idee, va rog sa veniti si voi cu idei, sa le votam si sa ne implicam
Dupa Craciun, sa adunam brazii, eventual ii taiem de crengi ca sa fie mai compacti si ii dam cuiva care i-ar folosi in mod util. Ce am avea nevoie:
-as spune ca daca vrem sa fie ceva credibil sa avem initial o echipa de minim 5 oameni si apoi ar trebuie sa vedem de cati alti voluntari ar mai fi nevoie.
-gasirea unor familii nevoiase care se incalzesc cu lemne, care au un spatiu in care sa depoziteze o anumita cantitate de brazi taiati. Aceste familii ar fi beneficiarii actiunii;
-gasirea unui mijloc de transport (ar fi bine voluntar);
-stabilirea unor donatori,inregistrarea punctelor de colectare;
-stabilirea unei date de colectare;
-colectarea propriuzisa si distribuirea catre beneficiari;
-promovarea actiunii cu scopul de a atrage voluntari si nu laude.

Ce parere aveti, ce alte idei in care nu e implicat (cel putin nu prea mult) banul?

sa facem ceva impreuna acum 2 ani 11 luni #1300

• mirceah
  • Gold Boarder
La primarie sigur exista un plan de colectare a deseurilor vegetale (crengi) care mai nou am vazut ca sunt maruntite.
Cu ei trebuie vorbit si vazut unde ajung aceste resturi si convinsi sa le redirectioneze catre nevoiasi.
Parerea mea ...

sa facem ceva impreuna acum 2 ani 10 luni #1301

• c07
  • Expert Boarder
  • Thank you received: 5
Daca se identifica vreo persoana nevoiasa care are nevoie de lemne, eu cred ca mai am ceva ramas in urma constructiei.

sa facem ceva impreuna acum 1 an 10 luni #1563

• mirceah
  • Gold Boarder
Hai sa incepem prin a gasi un primar competent. De consilieri nu mai zic ...

Asculta macar primele 10 minute ca sa-ti dai seama ce primar avem ... trist , foarte trist
Time to create page: 0.744 seconds