Bine ai venit, Vizitator
Username: Parolă: Amintește-mă

SUBIECT: Calculul impozitului pe teren

Calculul impozitului pe teren acum 4 ani 3 luni #724

• lowpy
  • Expert Boarder
  • Thank you received: 7
Am o nedumerire in ceea ce priveste modul in care Primaria Dumbravita calculeaza cuantumul impozitului pe teren.
Conform Hotararii nr. 6 - privind stabilirea impozitelor si taxelor locale in comuna Dumbravita pe anul 2013 disponibila aici taxele se stabilesc dupa HG 1309/2012 care poate fi citita aici.

Eu detin un teren intravilan avand categoria de folosinta arabil (conform CF). Pe teren nu exista inca nici o constructie, dar am obtinut autorizatia pentru construirea unei case. Conform tabelului din legea sus mentionata impozitul ar trebui sa fie foarte mic. Cu toate acestea cand am intrebat cat am de plata mi s-a comunicat o suma care se incadreaza la taxele pentru terenuri intravilane cu constructii. Mai concret pt. 833mp impozitul ar fi ~59lei conform primariei Dumbravita. Mentionez ca nu stiu cat a fost impozitul pe anul trecut (deci inainte de a exista o autorizatie de constructie) pentru ca nu a fost platit de mine.

Va rog pe cei care detineti terenuri in Dumbravita de acelasi tip (intravilan arabil) sa-mi spuneti daca platiti impozite similare.

Multumesc anticipat.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Re: Calculul impozitului pe teren acum 4 ani 3 luni #725

• Focus
  • Senior Boarder
  • Thank you received: 4
Imi dau si eu cu presupusul:
- daca exista autorizatie de constructie- terenul nu este arabil;
- Dumbravita are cred rangul IV de impozitare;
- impozitul pe teren a fost considerat pentru zona B a localitatii;
- 711 RON la 1 ha => 59 RON la 833 mp.

Re: Calculul impozitului pe teren acum 4 ani 3 luni #726

• lowpy
  • Expert Boarder
  • Thank you received: 7
In ultimul CF scos nu de mult scrie categorie de folosinta arabil. Cei de la urbanism au zis ca doar la intabulare e musai sa fie scos din circuitul agricol.

Calculul l-am identificat si eu exact cum ai scris si tu. Din calculele alea am dedus ca imi considera terenul ca fiind curti constructii. Suma nu e imensa dar la serviciile pe care le ofera primaria Dumbravita nu merita nici un sfant in plus.

Chestia la care ma gandesc e ca poate in momentul in care mi-au emis autorizatia au schimbat automat in sistem categoria de folosinta a terenului. Dar pentru ca nu sunt sigur de asta intrebam daca mai e cineva care are teren asemanator, eventual fara autorizatie emisa.

Ma mai intreb acum cine are dreptate: cei de la cadastru sau cei de la primarie? :cheer:
Time to create page: 0.095 seconds