Bine ai venit, Vizitator
Username: Parolă: Amintește-mă

SUBIECT: Parc copii Cora

Parc copii Cora acum 4 ani 11 luni #429

• Dana
  • Fresh Boarder
  • Thank you received: 1
Chiar daca stam in zona Cora, tot de Dumbravita apartinem. In zona locuiesc multe familii cu copii. De multe ori este obositor sa mergem in oras pt ca cei mici sau mai mari sa se joace. La fel de neplacut este si drumul de 10 min cu masina pt a ajunge si in parcul din centrul Dumbravitei, unde sa ma scuzati dar dotarile pt copii sunt jalnice. Am inteles ca pe strada Salvador Dali ar fi prevazuta una sau mai multe parcele in acest scop. Rugam macar marcarea si imprejmuirea spatiului.... Daca e posibil. Probleme ar fi multe. Speram ca unele dintre rezolvari sa vina cat mai curand. Multumesc.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Re: Parc copii Cora acum 4 ani 11 luni #430

• Florin
  • Fresh Boarder
Acum ceva ani buni stiu ca se discuta ca fosta unitate militara sa devina parc/zona verde. Acolo ar fi frumos sa fie parc si zone pentru joaca, dar... posibil sa ajunga tot ceva rezidential/comercial pana la urma si acea zona.

Re: Parc copii Cora acum 4 ani 11 luni #432

• Dana
  • Fresh Boarder
Cand am cumparat terenul in zona comform puzului exista si un parc pe strada mai sus mentionata (sau cel putin era pe hartie). Daca primaria ar delimita zona poate locutorii cartierului, prin voluntariat, sa amenajam oarecum un parc pt copii si nu numai.

Re: Parc copii Cora acum 4 ani 11 luni #433

• Dana
  • Fresh Boarder
Cred ca pe la unitatea militara va trece noul drum care va face legatura dintre Calea Aradului - Dumbravita - Autostrada

Re: Parc copii Cora acum 4 ani 11 luni #434

• ForumAdmin
  • Administrator
  • Thank you received: 16
Pentru unitatea militara au fost fel de fel de propuneri si planuri. Inca nu s-au materializat (desi cred ca nu nici nu s-au lamurit macar).

Referitor la zona din PUZ - aceasta este in proprietatea priamriei Dumbravita? Fiindca din cate am inteles primaria nu detine spatii in zonele rezidentiale, cel putin cu destinatia parcuri. Ideea este binevenita si a fost amintita anterior de unul dintre forumisti http://www.dumbravitatimis.ro/forum/4-infrastructura/77-parcuri-voluntariat#85

O poza cu zona respectiva din PUZ ar ajuta sa identificam poate daca apartine sau nu primariei.

Re: Parc copii Cora acum 4 ani 11 luni #436

• lucia
  • Fresh Boarder
Pana ajunge parc, unitatea militara a devenit inca de anul trecut -FERMA DE VACI- a #cuiva important # asa cum spun ingrijitorii.Cei care trec pe Berna au zilnic ocazia sa simta mirosul de balegar si sa auda non stop mugetul vacilor. Sa nu mai vorbim de cei care locuiesc langa. O adevarata placere, despre care Primaria spune ca nu stie nimic.

Re: Parc copii Cora acum 4 ani 11 luni #437

• thex
  • Senior Boarder
  • Thank you received: 2
Buna ziua,

PUG-ul comunei nu este de actualitate. Primiaria nu are un inventar al terenurilor disponibile. Un PUG nou presupune identificarea loturilor de teren disponibile si stabilirea utilizarii pe viitor. In acest moment dezvoltarea e total haotica si vom sfarsi cu sute de case sau blocuri inghesuite fara nici un loc destinat parcurilor.

Re: Parc copii Cora acum 4 ani 11 luni #438

• Dana
  • Fresh Boarder
Am vazut ca mai exista un topic despre parcuri dar este cam vechi si cred ca se refera la cele din vatra. Cat despre ferma de vaci, si banuiesc Lucia ca stai pe Petre Tutea, nu este normal sa suportati sunetele, mirosurile si altele, suntem la sat intradevar dar nu la satul taranesc pe care il stim din carti. Chiar ieri (21 mai) am vazut la intrarea a II Cora un cioban cu oi - lucru care nu mi se pare firesc si nu a fost prima data. Imi pare rau sa o zic dar cateodata nu cred ca a fost cea mai buna alegere sa ne mutam aici. Sunt avantaje dar si foarte multe dezavantaje. Oricum sunt convinsa ca primaria prin bunavointa ei, si prin accesarea a diferitelor masuri din cadrul proiectelor europene ar putea ajuta comunitatea.

Si cu prima ocazie voi intreba la primarie despre parcul mult promis pe multe hartii pe care multi il dorim.
Time to create page: 0.105 seconds