Bine ai venit, Vizitator
Username: Parolă: Amintește-mă

SUBIECT: cateva casute ilegaliste

cateva casute ilegaliste acum 1 an 9 luni #1577

• val
  • Fresh Boarder
  • Thank you received: 2
Am remarcat din luna Noiembrie repeziciunea acerba a unor constructori care azi au venit poimaine au plecat iar in ziua dintre au ridicat cateva casute la Gri la foc automat fara nici un panou cf legii fara nimic.Intre timp azi trecand pe acolo am remarcat ca intre casutele construite individual ilegal au aparut niste mici acoperisuri care le leaga si cica sunt garaje( nici macar un Matiz cred ca se va incumeta sa intre acolo).Pe semne ca intabularile nu au mers pe idividual si s-a trecut la individual compus cuplat , asa cred ca a fost directiva de la partid.Casutele sunt in capatul strazii Uranus la intersectie cu Goga o sa le remarcati de la mare distanta sunt niste masterpiece ale arhitecturii renascentiste.Am intrebat de cateva ori doreii de pe acolo cine este stapanul plantatiei dar am fost evitat si uneori trimis sa culeg ciuperci.Aviz amatorilor de chilipiruri la case atentie la neatentie cand cumparati cereti dosarul cadastral complet si verificati-l prin studiu la OCPI ( costa numai 10 lei 15 min la sala de studiu sa aflati daca povestea este sau nu nemuritoare)
Din ciclul am incalecat pe o sea si v-am spus povestea mea voi reveni si cu alte picanterii privind constructiile legale si mai putin legale faptuite sau pe cale sa se faptuiasca in coltul de rai numit Dumbravita.

Sfat la orice tranzactie imobiliara solicitati dosarul cadastral , NOTARUL o sa spuna ca nu este obligatoriu DAR cf
c) Încheierea de intabulare în original / sau copie lagalizate ANCPI , împreună cu documentaţia cadastrală (în original sau copie după aceasta) www.uniuneanotarilor.ro/?p=4.1.2
RUSINIKA dl notari ca nu va faceti treaba cf legislatiei in vigoare si mai si sustineti ca NU este necesar sa primiti vedeti dosarul cadastral.
NB pana acum nici un notar din cei 6 pe la care am trecut nu a amintit de DC si necesitatea prezentarii acestuia de catre vanzator ca cica in Banat nu se aplica regulile notarilor din RO .....
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
Următorii utilizatori v-au mulțumit: c07, Andrei-Zorila

cateva casute ilegaliste acum 1 an 8 luni #1604

• c07
  • Expert Boarder
  • Thank you received: 5
Mi-au sarit si mie in ochi casele respective. Au lucrat pe FFWD doreii...

cateva casute ilegaliste acum 1 an 7 luni #1651

• ForumAdmin
  • Administrator
  • Thank you received: 16
Din ce am observat, mai ales in ultimul an, ponderea locuintelor colective a crescut considerabil. Mai demult se construia pe o parcela un duplex. Astazi, pe langa locuintele insiruite, se pare ca s-au gasit metode prin care pe o parcela pe care normal s-ar fi construit o casa unifamiliala, sa "incapa" 3-4 sau mai multe apartamente.

Nu ma pot pronunta relativ la legalitatea acestor constructii, insa pot anticipa probleme relativ la:
- mentinerea unei presiuni scazute in reteaua de alimentare cu apa (nu stiu in ce masura biroul de urbanism tine cont de progresul celor de la AquaDumbravita);
- sistemul de canalizare - care nu a fost proiectat pentru locuinte colective;
- infrastructura rutiera - si aici ma refer atat la cresterea volumului de trafic (in plus praf,zgomot), cat si la lipsa locurilor de parcare. De ex. daca la o casa sunt parcate lateral 2 masini, la 4 apartamente am putea avea 8 autovehicule. 8*2,5m necesari pt. fiecare autovehicul inseamna un front stradal de minim 20 de m, pentru o parcare perpendiculara de aceasta data. Asta atunci cand nu vine nimeni in vizita...
Ultima editare: acum 1 an 7 luni  de ForumAdmin.

cateva casute ilegaliste acum 1 an 7 luni #1672

• BCI
  • Fresh Boarder
Pana la urma problema asta a presiunii scazute la apa nu se va rezolva decat in momentul in care presiunea va fi invers proportionala cu presiunea pusa de cetateni pe autoritatea locala. Se va gasi unul intr-o vara sa cheme un expert judiciar, sa masoare presiunea apei in retea si facand o procedura speciala intitulata asigurare dovezi sa le traga si o actiune in instanta in care sa ceara diminuarea cu 50%-70% a facturii pd perioada verii sau o diminuare cu cat naiba e presiunea din retea mai mica fata de cat trebuie sa fie. La asta sa se adauge si niste cheltuieli de judecata pe ,masura. Si cand vor face mai multi treaba asta fiti convinsi ca lucruile se vor schimba. Pana atunci insa ramanem niste fraieri platitori.
Time to create page: 0.694 seconds