Bine ai venit, Vizitator
Username: Parolă: Amintește-mă

SUBIECT: Presiune apa de la retea

Presiune apa de la retea acum 2 ani 1 lună #1410

• NyMo
  • Fresh Boarder
Nu stiu daca s-a atins acest topic 'fierbinte' in aceasta perioada a anului, dar este o rusine ca, comuna cea mai bogata din Romania sa nu aibe bani sa creasca numarul de bazine astfel incat sa asigure presiunea promisa prin contract. Pe T Vladimirescu nu curge aproape deloc apa. Sunemt singurii nemultumiti?
Eu nu mai vreau sa sun si sa aud scuze, am cerut saptamana aceasta ajutor de la OPC. Alte sugestii?
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Presiune apa de la retea acum 2 ani 1 lună #1412

• radu
  • Junior Boarder
  • Thank you received: 4
Nu sunteti singurii nemultumiti.

Poate niste controale din partea Aqua Dumbravita ar fi necesare pentru a se vedea daca se foloseste apa de la retea la udat gradina.

Presiune apa de la retea acum 2 ani 1 lună #1413

• istrate
  • Junior Boarder
  • Thank you received: 9
Radu are dreptate.
Problema este chiar de la tovarashii sau concetatenii care pun pompe si trag apa din retea pentru udarea gradinii.

Sistemul a fost gandit pentru uz casnic, si nu pentru udat gradini ! Dar la noi cum spiritual civic pratic nu exista, unii isi pun pompele pe teava si uda gradina. Nu v-ati intrebat cum de in zilele ploioase este apa?

Deci nu mai dati vina pe Aquadumbravita, ci pe iubitzii vecini care abuzeaza de apa fara sa se gandeasca la faptul ca facand asta ceilalti nu pot sa faca un dush in conditii civilizate.

Presiune apa de la retea acum 2 ani 1 lună #1414

• NyMo
  • Fresh Boarder
Din pacate nu asa trebuie abordata o problema: noi avem contract cu AquaDumbravita care are niste obligatii si chiar declara in contract o presiune minima in retea. Din pacate nu exista niciunde o clauza in contract, cel putin la mine nu apare nimic, cum ca apa nu este voie sa fie folosita in alte scopuri sau ca sunt amenzi daca se uda gradinile (mentionez ca eu am foraj si hidrofor cu care ud gradina) deci problema este la ei sa gasasca solutii si nu scuze. Cetatenii trebuie sa primeasca un serviciu de calitate atata timp cat isi platesc facturile si respecta conditiile contractuale. Daca nu ne-am plati factura credeti ca ei ar accepta scuze ca nu avem bani si ar sta pe ganduri daca sa ne debranseze sau nu?
De ce in alte comune din jurul Timisoarei nu sunt probleme? Sa nu-mi spuneti ca acolo oamenii nu folosesc apa din retea sa ude gradinile. Dar cum am spus, nu asta e problema. Probabil ca problema este ca sunt tot mai multi utilizatori si reteaua nu este dimensionata corect, adica necesita investitii, adica ajungem la bani, un bun management... Nu ma pricep, este doar o parere.

Presiune apa de la retea acum 2 ani 1 lună #1416

• cristib
  • Gold Boarder
  • Thank you received: 26
La topicul acesta am propus sa votam problemele cele mai actuale si sa discutam cu autoritatile despre ele www.dumbravitatimis.ro/forum/9-orice-alt...-facem-ceva-impreuna
Propun acest subiect pentru discutii, daca voteaza PRO mai multa lume putem programa o intalnire la Primarie unde sa avem si date concrete si anume, planuri de suplinire a lipsei de apa, castel de apa pentru presiune si buffer.

Presiune apa de la retea acum 2 ani 4 săptămâni #1417

• NyMo
  • Fresh Boarder
nu stiu unde sa votez, daca acest mesaj este suficient, da, sunt PRO

Presiune apa de la retea acum 2 ani 4 săptămâni #1418

• istrate
  • Junior Boarder
  • Thank you received: 9
S-a intamplat ceva de bine cu reteaua? De 1 saptamana încoace presiunea e ok....sau or fi plecat udători de grădini in concedii? :)
Ultima editare: acum 2 ani 4 săptămâni  de istrate.

Presiune apa de la retea acum 2 ani 4 săptămâni #1421

• vasilis
  • Senior Boarder
  • Thank you received: 5
Eu vreau un raspuns din partea unui oficial Aquadumbravita la o chestiune. Cand intram pe www.aquadumbravita.ro vedem de 3 ani de la infintarea societatii anuntul cum ca cei care nu au semnat contractul cu societatea sa se prezinte sa il semneze. Raspunsul ce il doresc este daca noua societate are o baza de date cu toti clientii racordati la conducta de apa sau habar nu are. Poate unii consuma apa de ani de zile fara sa plateasca niciun leu.

Presiune apa de la retea acum 2 ani 6 zile #1426

• radu
  • Junior Boarder
  • Thank you received: 4
Referitor la problema presiunii scazute la apa, am facut o sesizare catre Aqua Dumbravita, la care am primit urmatorul raspuns:

SE LUCREAZA LA FINALIZAREA UNUI FORAJ DAR CU INDREPTAREA VREVII NU VOR MAI FI PROBLEME

Presiune apa de la retea acum 2 ani 6 zile #1427

• NyMo
  • Fresh Boarder
se lucreaza = ???, asa se lucreaza la drumuri, canalizare, unde nu vedem de fapt nimic. Deci aceasta unitate de servicii se bazeaza pe vreme ca ei sa scape de batai de cap.

Probabil tovarasul primar ar trebui sa dea o atentie mare acestor probleme si Monitorul Primariei acela pe care il tot primim in cutiile postale pe hartie de foarte buna calitate sa abordeze subiecte serioase pt cetatenii comunei, nu doar chestii gen festivalul tocanitei...

Apropo, stie cineva cum de este posibil sa se refaca IARASI bucati de trotuar pe strada principala?? Am trecut si eu pe acolo cu bicicleta si am tot dat peste bucati de trotuar 'in lucru'. Este un program de scos/pus dale pe acea strada trimestrial?

Presiune apa de la retea acum 2 ani 6 zile #1428

• cristib
  • Gold Boarder
  • Thank you received: 26
Cu alte cuvinte se lucreaza la indreptarea vremii.radu a scris:
Referitor la problema presiunii scazute la apa, am facut o sesizare catre Aqua Dumbravita, la care am primit urmatorul raspuns:

SE LUCREAZA LA FINALIZAREA UNUI FORAJ DAR CU INDREPTAREA VREVII NU VOR MAI FI PROBLEME
Time to create page: 0.827 seconds