Bine ai venit, Vizitator
Username: Parolă: Amintește-mă

SUBIECT: Burlane - Apa pluviala scoase in drum

Burlane - Apa pluviala scoase in drum acum 2 ani 10 luni #1241

• istrate
  • Junior Boarder
  • Thank you received: 9
Stimabililor,

Ce parere aveti de burlanele de scurgere a pluvialelor scoase in strada? Si ce putem face sa impiedicam moda aceasta? parca am fi pe vremea lui pacala si tandala, nu?

De mai bine de un an am un vecin care a avut mareata idee ca nu pot sa-i spun altfel de a-si scoate burlanul de scurgere a pluvialelor acoperisului direct in drum.
Poate a vazut el pe undeva pe varf de munte modelul si i s-a parut ceva foarte util/practic, nu stiu. Oricum de cate ori vine o ploaie, cum nu avem nici asfalt in zona, la mine in fata casei se face un mic lac. Evident ca dupa ce a scos pluvialele in drum s-a asigurat si ca pune un mic paravan format din pamant si pietris la intrarea in curte, astfel incat sa nu-I vina apa din drum inapoi in curte.

Ce se poate face cu acesti nesimtiti(nu stiu cum altfel sa le spun)? disperarea mea vine din faptul ca de fiecare data cand ploua afara am noroi in fata casei dintr-ala de intra jumate roata masinii, si pe cand ajung in casa parca am fost la sapat canale.

Credeti ca o plangere la primarie ar rezolva problema? sau cine e in masura sa faca ceva? ca nu pot sa intru in curtea omului sa-i tai burlanul, iar cu vorba nu il induplec. Poate daca I-as sapa o groapa de adunat pluviale pe cheltuiala mea, insa nu sunt dispus :(

Va multumesc, si astept pareri constructive. Acum ca am vazut ca se scot burlanele in drum oare la ce sa ma mai astept? mirosuri intepatoare de cotete, gunoaie aruncate pe tot locul, ne intoarcem oare in evul mediu? Nu se poate asa ceva...
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Burlane - Apa pluviala scoase in drum acum 2 ani 10 luni #1242

• cristib
  • Gold Boarder
  • Thank you received: 26
Buna,

Atat timp cat aceasta problema nu va afecteaza direct viata sau sanatatea mai bine lasati autoritatile sa isi faca datoria daca se autosesizeaza. Orice veti face va fi considerat un act ofensiv. Ori ii spuneti direct, ori va afla de la Primarie sau politie, vecinul cu pricina se poate refula pe dumneavoastra.
In cel mai bun caz puteti avea o adresare directa catre el si neutra gen "vecine, ai vazut ca se strange multa apa aici, crezi ca am putea cumva sa facem sa rezolvam, pentru ca e destul de incofortabil faptul ca se face noroi si il trag cu masina in curte."
Daca deja i v-ati adresat si a avut loc o discutie nu tocmai amicala cel mai bine e sa lasati sa isi dea singur seama de actiunea modernista pe care a intreprins-o, in timp.
Am vazut unele case care au acoperis fara burlan care se scurge in curte la vecini. Momentan nu exista casa vecina dar cand va fi, probabil ca nu va fi prea normala situatia.

Ca si nota generala, probabil ca dumneavoastra ati aratat cumva vecinului ca nu e normal ce se intampla, daca toti care trec pe acolo ar face un gest care sa ii arate ca nu e normal ce se intampla atunci ar surveni o schimbare. Din pacate dupa 50 de ani de comunism si "cooperare" lumea a devenit individualista si nu o intereseaza sa se implice in nici un lucru care se afla in afara interesului direct. Si atunci, cu atat mai mult, cine ia act de ceva, fara cea mai mica urma de sustinere, o poate incasa mai rau decat isi imagineaza ca o va incasa cel invinuit.

O parere personala: Legat mai ales de zona noastra de campie in noua tendinta eco se urmareste drenarea apelor la fata locului in pamant, prin cosumarea ei de catre plante specifice zonelor umede sau prin captare si inmagazinare. Aceasta tendinta este opusa celei in care apele sunt duse intr-un sistem centralizat, fapt care duce de cele mai multe ori la refulare in zonele mai joase.

Burlane - Apa pluviala scoase in drum acum 2 ani 10 luni #1247

• ForumAdmin
  • Administrator
  • Thank you received: 16
Pe de o parte "Proprietarul este obligat sa isi faca streasina casei sale astfel incat apele provenind de la ploi sa nu se scurga pe fondul proprietarului vecin". In cazul de fata vecinul este primaria (terenul din fata casei).

Nu cred in autosesizare, poate o sesizare catre primarie cu privire la acest aspect ar ajuta. Sau, mai degraba, o audienta la primar/vice. Problema pe care o intampinati se refera la calitatea terenului din fata parcelei, proprietate a primariei, si nu la sursa apelor (care este treaba primariei).

Aveti cumva imagini?

E pacat atata timp cat exista solutii de colectare/drenare a apelor pluviale pe o parcela - chiar in conditiile solului din Dumbravita!
Time to create page: 0.096 seconds