Bine ai venit, Vizitator
Username: Parolă: Amintește-mă
  • Pagina:
  • 1
  • 2
  • 3

SUBIECT: POLITIA LOCALA,- PRO SAU CONTRA ?

POLITIA LOCALA,- PRO SAU CONTRA ? acum 3 ani 2 luni #1035

• alk
  • Junior Boarder
  • Thank you received: 2
- Inca de la bun inceput imi cer scuze daca unii sau majoritatea cititorilor acestui topic nu vor fi in asentimentul meu. Din ceea ce este scris mai jos ar putea oricine sa creada ca sunt subiectiv,pentruca fiind politist local asi avea tot interesul sa deformez realitatea in favoarea serviciului meu; gresit, dar nici nu am sa incerc sa contraargumentez orice acuzatie din simplu motiv ca scopul meu nu este de a atrage spre mine dreptatea, ci de a intelege fiecare cetatean din Dumbravita ca serviciile oferite de Politia Locala sunt in deplina concordanta cu atitudinea civica si morala a intregii comunitati. Sunt cel mai proaspat politist local venit in comuna dumneavoastra si am facut tot posibilul pina in prezent sa-mi fac datoria cit mai bine pe linie de prevenire si combatere in domeniile de activitate si competentele prevazute prin statut. Inca din primele doua saptamini de lucru am ajuns la concluzia ca nu exista nici un nivel de relatie comunicativ-constructiva intre comunitate si politia locala fapt pentru care astazi m-am decis sa va aduc la cunostinta schematic cum se prezinta activitatea politiei locale in teren.

PREZENTARE,
Com. Dumbravita - 6 politisti locali.
program de lucru - 24/24h inclusiv zilele de sarbatoare
logistica dotare - 1 auto Logan permanent.Baston,spray paralizant,electroshock,1 pereche catuse,- individuale.

Asadar,avem un auto de serviciu cu care patrulam sau intervenim la solicitari.Aproape dupa fiecare schimbare de tura constatam ca resturile menajere, resturi de materiale de constructii,sau accesorii de uz casnic se inmultesc si formeaza adevarate ''gropi de gunoi'' pe mai toate strazile din Dumbravita. Pretutindeni -in adevaratul sens al cuvintului- se afla bucati mai mari sau mai mici de hartie,nylon, resturi de mincare, chistoace de tigara,crengute,etc., care au fost purtate de vint, dar oare cine le-a aruncat pe strada? Primim sesizari referitoare la cainii comunitari care se aduna in haite si ataca cetatenii iar cind ajungem la fata locului constatam ca unii cetateni reclama pe buna dreptate dar pe de alta parte,vecinii le dau de mincare.Multi dintre noi suntem soferi si nu odata ni sa intimplat sa vedem mai ales seara cind ne vin masini din fata destul de tirziu un biciclist nesemnalizat corespunzator si care ne-a creat emotii. Dar cine ar trebuii sa achizitioneze astfel de echipamente pentru copii sau chiar pentru uz propriu cind circula pe drumurile publice cu bicileta sau moped? Sau tot asa,cine ar trebuii sa verifice daca le sunt copii la scoala sau in vreun bar cu tigara intr-o mina si cu paharul de bere in alta, dupa care scuipatul,injuratul si alte asemenea devin lege in strada? Sau un alt exemplu, este dreptul fiecaruia sa-si construiasca o casa cu cea mai ieftina mina de lucru de pe piata,dar aici se pune problema unor asa zisi constructori care merg la lucru doar pentru a prinde ''ponturi'' si atunci cind casa este sparta deja,putini se gindesc daca nu cumva au fost proprii contributori la spargere pentru simplu motiv ca nu au dat spre verificare politiei locale, toate persoanele in frunte cu inginerul de santier,care lucreaza la casa sau in casa. Nu mai spun ca am oprit si legitimat pe strada persoane care ulterior mi-a fost confirmat de catre anumiti cetateni ai Dumbravitei ca intr-adevar lucreaza pentru domniile lor ca salahori. In ambele cazuri vorbim despre munca la negru sau cel putin la gri, insa atunci cind in cele din urma se intimpla nenorocirea, este prea tirziu pentru ca nici noi si nici politia romana nu avem prea multe sanse sa gasim faptasii. Si lafel de simplu, pentru ca nimeni din Dumbravita nu ne anunta ca are persoane straine in casa indiferent de perioada si indiferent de scop,adica sunt muncitori cu ora,ziua,etc.,sau sunt diferite persoane ( exclusiv membrii familiei sau apropiati)care domiciliaza temporar din diferite motive.In aceeasi ordine de idei,sunt hoti care au intrat cind erau propietarii acasa,drept pentru care in unele cazuri am cerut legitimarea unor persoane care se aflau in pragul sau in curtea unor case si care se prezentau a fi propietarii acelor case. Am intilnit cazuri de ofensa care in alte situatii ar fi fost justificate, dar, in acelasi timp ni se reprosa ca nu prindem hotii.Si atunci trebuia sa alunecam intre a face tot posibilul sa prindem hotii,sa informam cetateanul dar nici sa nu il speriem, sa cautam cit mai multe informatii dar nici sa nu agasam cetateanul, sa patrulam '' la vedere'' dar sa nu deranjam cetateanul cu girofarul, cum tot asa, sa-i prindem pe '' aruncatorii de gunoaie'' dar sa nu-i amendam ca platesc taxe si impozite la primarie, sa nu le amendam copii ca sunt copii de '' mari si tari'', etc. Pe de alta parte,cetatenii acuza: politia locala nu face nimica!Insa daca toate incep cu.......SA NU.... de regula cu presiune sau amenintarea din partea persoanelor in cauza, cum ar trebuii sa se comporte politistul local in asa fel incit sa fie pe placul tuturor? Sa inchida ochii mereu si sa indure reprosurile si batjocura,sau sa-si faca datoria indiferent de statutul persoanei care incalca legea? Ei bine, eu am ales a doua varianta si atita timp cit voi lucra in slujba dumneavoastra, o voi face cu demnitate si respect.Din luna Noiembrie am patrulat si am adus la cunostinta cetatenilor ca in legatura cu cele relatate mai sus, am sa aplic legea unde este cazul,daca nu se vor remedia.
La sfirsit asi dorii sa sfatuiesc toti locuitorii din Dumbravita sa fie vigilenti si sa anunte dispeceratul nostru (0256-296001) la orice ora atunci cind;

- un autovehicul stationeaza sau se invirte suspect in zona in care locuiti
- una sau mai multe persoane se afla suspect in zona in care locuiti.
- una sau mai multe persoane suspecte vizeaza un imobil,incearca sau patrunde in imobilul vizat.
- surprindeti una sau mai multe persoane care arunca sau depoziteaza gunoi pe domeniul public.
- surprindeti una sau mai multe persoane care hranesc cainii comunitari.

in acest scop;

- incercati sa retineti in minte fizionomia,-inaltime,statura,sex -imbracamintea ( tip de imbracaminte,material si culori in parte)
- incercati sa retineti cit mai multe detalii despre fizionomia fetzei(fetzelor)
- incercati sa identificati un posibil mijloc de transport suspect, marca,tip,culoare,numar inmatriculare,
- incercati sa fotografiati sau sa filmati doar daca sunteti convins(a) ca nu sunteti observat(a) de catre persoana suspecta.
- cind aveti convingerea ca asistati la o tentativa sau o infractiune in desfasurare sunati la 112.

- NU INTERVENITI IN NICIUN FEL DECIT LA STRICTA SOLICITARE A POLITIEI ROMANE SAU A POLITIEI LOCALE.

Daca ati ajuns acasa si ati constatat ca sunteti victima unei spargeri de locuinta, din acel moment incercati sa nu mai atingeti nimic,(daca este posibil parasiti incinta locuintei) sunati la 112,RASPUNDETI TUTUROR INTREBARILOR PUSE DE DISPECER si nu permiteti nimanui sa intre in afara lucratorilor ai POLITIEI ROMANE care se prezinta la fata locului cu masina de serviciu inscriptionata.
Dupa ce ati sunat la 112, apelati dispeceratul politiei locale sa trimita un echipaj pentru a gestiona situatia si a asigura perimetrul pina la sosirea POLITIEI ROMANE. Pina la sosirea POLITIEI ROMANE, POLITIA LOCALA are dreptul sa intre in locuinta doar cu acceptul dumneavoastra si numai daca interventia este justificata.

Va multumesc pentru timpul acordat,

cu stima si deosebit respect,politist local in serviciul dumneavoastra!
Ultima editare: acum 3 ani 2 luni  de alk.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
Următorii utilizatori v-au mulțumit: tonytm

Re: POLITIA LOCALA,- PRO SAU CONTRA ? acum 3 ani 2 luni #1036

• ForumAdmin
  • Administrator
  • Thank you received: 16
Buna venit pe dumbravitatimis.ro!

Apreciez mesajul de mai sus, in concordanta cu ideea acestui site. Suntem o comunitate, lucrand impreuna, vecini, autoritati, vom avea numai de castigat.

Re: POLITIA LOCALA,- PRO SAU CONTRA ? acum 3 ani 2 luni #1040

• mirceah
  • Gold Boarder
  • Thank you received: 23
Stimate politist local,

Nu pot decat sa apreciez initiativa, si sa va urez succes in indeplinirea obiectivelor asumate.
Interesant ar fi sa cunoastem toate caile prin care se poate depune o sesizare/plangere, daca se iau in seama sesizarile anonime si daca se inregistreaza undeva pentru a putea verifica masurile luate.

Un serviciu public cu cat este mai transparent cu atat este mai eficient.

Cu stima,
un cetatean

Re: POLITIA LOCALA,- PRO SAU CONTRA ? acum 3 ani 2 luni #1045

• alk
  • Junior Boarder
mirceah a scris:
Stimate politist local,

Nu pot decat sa apreciez initiativa, si sa va urez succes in indeplinirea obiectivelor asumate.
Interesant ar fi sa cunoastem toate caile prin care se poate depune o sesizare/plangere, daca se iau in seama sesizarile anonime si daca se inregistreaza undeva pentru a putea verifica masurile luate.

Un serviciu public cu cat este mai transparent cu atat este mai eficient.

Cu stima,
un cetatean

Caile prin care se depune o sesizare /plingere, sunt urmatoarele;

- emayl pe siteul primariei cu specificatia cererii unui numar de inregistrare.
- depunere in scris la secretatariatul primariei de unde automat primiti un numar de inregistrare.
- per posta romana.
- telefonic.

Toate sesizarile sau plingerile dedicate politiei locale sunt inregistrate.Daca au caracter de urgenta un echipaj se va deplasa cit mai urgent posibil la adresa sau locatia indicata si va lua masurile legale care se impun. In cazul in care solicitarea nu are caracter de urgenta,echipajul repartizat va face verificari in teren si in termenul legal de 30 de zile, va trimite sau va inmina solicitantului raspunsul din care reiese rezultatul final al constatarilor. Daca doriti ca in timpul celor 30 de zile sa fiti la curent cu evolutia investigatiilor,va deplasati la sediul politiei locale sa va comunice caruia dintre colegi a fost repartizata petitia si mentineti legatura personal sau per mobil.

In legatura cu anonimatul, acesta este obligatoriu daca este cerut expres insa orice petitie,sesizare sau plingere este conditionata de oferirea identitattii reale a solicitantului, altfel solicitarea nu este luata in considerare.

Re: POLITIA LOCALA,- PRO SAU CONTRA ? acum 3 ani 2 luni #1048

• mirceah
  • Gold Boarder
Ati prins pana acum pe cineva abandonand caini pe domeniul public ?
Ati dat vreo amenda unei persoane care hraneste caini in strada ?
Sau pentru ca isi lasa liber cainele din curte in ciuda faptului ca e agresiv ?

Am vrut sa ies cu copiii cu bicicletele prin cartier. Dupa 200m a trebuit sa ne intoarcem fugariti de caini agresivi.
Imi pare rau dar eu am senzatia ca nimeni nu vrea sa faca nimic in privinta asta.

Re: POLITIA LOCALA,- PRO SAU CONTRA ? acum 3 ani 2 luni #1049

• mirceah
  • Gold Boarder
Si credeti-ma ca m-am saturat sa depun sesizari la primarie fara sa primesc nici macar UN SINGUR raspuns!

Re: POLITIA LOCALA,- PRO SAU CONTRA ? acum 3 ani 2 luni #1051

• alk
  • Junior Boarder
mirceah a scris:
Ati prins pana acum pe cineva abandonand caini pe domeniul public ?
Ati dat vreo amenda unei persoane care hraneste caini in strada ?
Sau pentru ca isi lasa liber cainele din curte in ciuda faptului ca e agresiv ?

Am vrut sa ies cu copiii cu bicicletele prin cartier. Dupa 200m a trebuit sa ne intoarcem fugariti de caini agresivi.
Imi pare rau dar eu am senzatia ca nimeni nu vrea sa faca nimic in privinta asta.

1.Nu a existat pina astazi si nici astazi nu exista in legislatia ro. un articol de lege care sa incrimineze hranirea animalelor comunitare.
2.Ingradirea unui teren stabileste limita proprietatii,care se poate numii si curte,asadar pe proprietatea dumneavoastra aveti dreptul sa tineti unul sau mai multi caini chiar si agresivi,sau sa nu tineti niciunul.
3.In ceea ce priveste cainii vagabonzi,nu avem specialitatea de hingheri,nu avem ustensilele,mijloacele de transport destinate acestui scop. Primaria a incheiat un protocol cu o firma de profil si asteptam sa ajunga si in Dumbravita.Dar in fiecare haita sunt si caini intretinuti de unii dintre vecinii dumneavoastra care fac scandal si ne ameninta cu protectia animalelor si cu toate acestea nu am citit nimic pe acest forum despre pericolul datorat acelor vecini.Orice haita de caini se aduna unde este hrana,iar hrana provine chiar din zona respectiva adica de la vecinii dumneavoastra de casa,de strada,de zona.Va invit sa ne dati un sfat,cum ati proceda dumneavoastra,chiar va invit sa colaboram impreuna daca aveti solutii legale.

Si cine credeti ca este atit de ..... incit sa abandoneze animale cu martori politisti de fata? Apoi,daca cineva totusi surprinde fapta,cum poate ulterior sa demonstreze abandonul animalelor fara probe?

Invitatia ramine valabila!
Ultima editare: acum 3 ani 2 luni  de alk.

Re: POLITIA LOCALA,- PRO SAU CONTRA ? acum 3 ani 2 luni #1052

• alk
  • Junior Boarder
mirceah a scris:
Si credeti-ma ca m-am saturat sa depun sesizari la primarie fara sa primesc nici macar UN SINGUR raspuns!

Daca aveti numar de inregistrare si solicitarea este facuta catre politia locala,va rog sa va prezentati la sediul nostru si sa cereti explicatii in acest sens.

Re: POLITIA LOCALA,- PRO SAU CONTRA ? acum 3 ani 2 luni #1054

• mirceah
  • Gold Boarder
Sunt convins ca se poate da o hotarare de consiliu care sa interzica hranirea cainilor maidanezi si stabilirea unor amenzi. Dar asta nu aduce voturi.
Bine ca s-au folosit fonduri de 35.000 de euro pentru 3 camere penibile si niste "hot spot-uri" care habar nu am unde sunt si daca functioneaza, dar aceiasi oameni s-au minunat cand i-am intrebat de ce nu pun camere de filmat in zone cheie unde sunt cei mai multi caini aruncati.
Ar putea macar sa puna niste panouri care sa-i avertizeze ca sunt pasibili de amenda. Cu grataristii a functionat.

Eu am de gand sa-i pozez/filmez pe toti si sunt dispus oricand sa le fac plangere la politie. Dar vreau sa stiu ca cineva le ia in serios.
Următorii utilizatori v-au mulțumit: c07

Re: POLITIA LOCALA,- PRO SAU CONTRA ? acum 3 ani 2 luni #1061

• ForumAdmin
  • Administrator
  • Thank you received: 16
Daca hranesc in curte un caine, iar acesta iese afara pe strada si musca un om - voi raspunde in fata legii.
Dar daca hranesc in afara curtii un caine (sau zece) - acesta musca pe cineva - nimeni nu va raspunde... Clar este loc pt. imbunatatirea legislatiei locale.

In regulamentul de ordine publica al Dumbravitei se interzice (Capitolul V, art.10a): "accesul liber pe domeniul public a păsărilor şi animalelor de orice fel".

Este cunoscut faptul ca mai multi cetateni isi lasa voluntar cainii liberi pe domeniul public. Sunt convins ca au fost inregistrate sesizari la politia locala pe aeasta tema. Ce masuri s-au putut lua pentru rezolare? Au inteles proprietarii vizati sa renunte la acest obicei?

Re: POLITIA LOCALA,- PRO SAU CONTRA ? acum 3 ani 2 luni #1069

• alk
  • Junior Boarder
ForumAdmin a scris:
Daca hranesc in curte un caine, iar acesta iese afara pe strada si musca un om - voi raspunde in fata legii.
Dar daca hranesc in afara curtii un caine (sau zece) - acesta musca pe cineva - nimeni nu va raspunde... Clar este loc pt. imbunatatirea legislatiei locale.

In regulamentul de ordine publica al Dumbravitei se interzice (Capitolul V, art.10a): "accesul liber pe domeniul public a păsărilor şi animalelor de orice fel".

Este cunoscut faptul ca mai multi cetateni isi lasa voluntar cainii liberi pe domeniul public. Sunt convins ca au fost inregistrate sesizari la politia locala pe aeasta tema. Ce masuri s-au putut lua pentru rezolare? Au inteles proprietarii vizati sa renunte la acest obicei?

Pina ajunge politia locala stapinul isi baga animalul in curte si nu mai recunoaste nici o acuzatie,sau declara ca animalul nu-i apartine,ca doar il mai hraneste citeodata de mila.In astfel de cazuri nici flagrantul nu este de mult folos pentru ca nici o lege nu interzice sa-si plimbe animalul.Si daca tot il prinzi,il cheama,il pune in lesa si fapta nu mai exista.Sau cum dovedesc fara o dovada clara,foto,video, momentul in care ataca o persoana? Chiar si atunci,cum sa procedez? Filmez atacul si apoi dau primul ajutor,sau intervin direct,dar ramin fara probe?

Re: POLITIA LOCALA,- PRO SAU CONTRA ? acum 3 ani 2 luni #1070

• mirceah
  • Gold Boarder
drept urmare mai bine nu facem nimic
  • Pagina:
  • 1
  • 2
  • 3
Time to create page: 0.111 seconds