Bine ai venit, Vizitator
Username: Parolă: Amintește-mă
  • Pagina:
  • 1
  • 2
  • 3

SUBIECT: Linistea si siguranta noastra

Linistea si siguranta noastra acum 3 ani 6 luni #1013

• BCDM
  • Fresh Boarder
Aduc in discutie o problema de care ,banuiesc ,multa lume din comuna noastra e constienta .O problema grava pe care multi dintre noi o trec cu vederea ,considerand ca lor nu li se poate intampla .Imi permit sa le spun ca se insala .
Despre ce e vorba ?
Cati dintre noi nu au auzit de spargerile si furturile din locuinte ?
Nu vreau ca aceasta discutie sa dezbata problemele autoritatilor locale care au atributii in sensul sigurantei cetatenilor sau incriminarea acestor organisme .Ma gandesc la ce solutii ar putea veni din partea noastra ,a celor care locuim aici si facem parte din aceasta comunitate .Oare ne va preocupa aceasta problema doar in cazul in care vom fi implicati in mod direct intr-un astfel de caz ?
Daca cineva e interesat de acest subiect si il priveste cu seriozitate ,ii astept reactiile .Poate vom veni si cu ceva propuneri .
Va doresc sarbatori fericite si lipsite de evenimente nedorite .
"În cetatea dreptăţii tale poţi fi ucis; niciodată, înfrânt."
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Re: Linistea si siguranta noastra acum 3 ani 5 luni #1015

• cricri
  • Fresh Boarder
  • Thank you received: 2
Stiu de incidente intamplate la prieteni apropiati, care aveau si niste camere de supraveghere, din pacate nu suficient de performante.
De asemenea se intampla multe furturi pe santiere ale caselor in constructie. Cred ca s-a discutat un caz pe forum.

In afara de alarme / sisteme de supraveghere stiu ca sunt multi care au abonamente la firme de securitate BGS, CSD, etc.
Sunt curios daca cineva cu un astfel de abonament, a patit un astfel de eveniment nefericit si cum a reactionat respecitva firma de securitate...
Ar fi oare o idee abonament integral pe strada / zona cu asigurarea de paznic permanent?

Din pacate postul local de politie nu are posibilitati pe masura dimensiunilor si tenatiilor comunei. Ar fi interesant daca s-ar putea ca aceste "abonamente de securitate" sa mearga suplimentar la politie, ce s-ar intampla...
Pe de alta parte platim taxe la stat ca sa ne fie asigurata printre altele si securitatea. Poate ca ar fi cazul ca si aceste servicii sa ne fie oferite pe masura taxelor colectate din comuna.
Următorii utilizatori v-au mulțumit: c07

Re: Linistea si siguranta noastra acum 3 ani 5 luni #1016

• cristib
  • Gold Boarder
  • Thank you received: 26
Salut,

Pentru cei care nu sunt la curent cu regulile din Dumbravita:
-problema furturilor e personala. Fiecare trebuie sa isi vegheze propria locuinta cat de bine poate.
-politia ii prinde uneori pe hoti si cam atat. Daca nu declari nimic ca si pagubit nu se intampla nimic. Daca declari, hotul afla cine esti, ce ai declarat si faptul ca il invinuiesti si sunt sanse mari sa ai probleme. Acum la modul cel mai serios, nu luati in considerare ce vedeti in filme. Mare grija la sesizari, declaratii, invinuiri, daca nu sunteti pe picior mare.

Am putea cere totusi un raport legat de Politia Comunitara ca sa vedem o justificare a platii acestui serviciu. Ma gandesc ca s-ar putea reduce mai mult decat e acum si inlocui cu o firma de paza.
Ultima editare: acum 3 ani 5 luni  de cristib.

Re: Linistea si siguranta noastra acum 3 ani 5 luni #1017

• Cristi_R
  • Junior Boarder
  • Thank you received: 6
Noua ne-au spart casa cand eram la finisajele interioare, si au luat majoritatea sculelor cu care lucrau meseriasii. Cu ocazia aceea, fiindca nu era dat gletul pe pereti, am instalat in ziduri si cablurile sistemului de alarma (evident ca se pot folosi si sisteme alarma wireless) si ne-am montat alarma. Precum alti patziti, cand am chemat politia locala ne-a luat pe noi la intrebari ca de ce nu avem alarma, daca avem asigurare, etc. Intrebarile sunt pertinente, nu zic, dar momentul si tonul complet deplasat. Politia locala e depasita (si oarecum nepasatoare) de problema, iar atunci cand sunt luati la intrebari, uzeaza de vechea pilda: cea mai buna aparare e atacul; in cazul asta atac asupra proprietarilor care tocmai au fost pradatzi. Sunt de parere sa se incerce angajarea de firme de paze la nivel de strada, si sa cerem primariei sa reduca numarul personalului politiei locale.

Re: Linistea si siguranta noastra acum 3 ani 5 luni #1020

• vasilis
  • Senior Boarder
  • Thank you received: 5
Din cate am vazut ceva se misca. Saptamana asta ma plimbam pe Ferventia cu bicicleta, era seara, si nu aveam vesta reflectorizanta. La un moment dat m-am intalnit cu o masina fara insemne dar care avea girofar in interior pe parbriz si m-a oprit. In masina erau 2 politisti ( unul de la locala si unul de la nationala). Am fost avertizat sa port vesta. Deci totusi se fac patrule civile.

Re: Linistea si siguranta noastra acum 3 ani 4 luni #1027

• mirceah
  • Gold Boarder
  • Thank you received: 23

Re: Linistea si siguranta noastra acum 3 ani 4 luni #1028

• gil
  • Fresh Boarder
Am vazut si eu ca patruleaza in zona Cora, si m-au oprit si pe mine si pe alti vecini si prieteni care veneau in vizita in perioada sarbatorilor si i-au legitimat.
Acum nu stiu daca a fost mai mult o actiune de linistire a proprietarilor, ca nu cred ca au oprit si bemveurile alea cu numere de BG care vin dinspre centura sau dubitele albe fara numere sau fara bec la numarul din spate.

Ce-am mai observat recent e o tanti de culoare, aprox 50-60ani, pe care am vazut-o de vreo 3 ori, imediat dupa ora 9AM, scanand zona cu un sac de rafie in mana, o bata pt caini si o tigara aprinsa tacticos. Nu-i problema ca ar putea lua ceva aruncat in fata curtii, dar mie imi parea mai mult a misiune de informare, mai ales ca era exact la ora cand oamenii sunt plecati deja la servici.

..cat despre domnul politist..no comment!

Re: Linistea si siguranta noastra acum 3 ani 4 luni #1029

• vasilis
  • Senior Boarder
Nu este cumva cea care aduce facturile de UPC? Ea de obicei avea si vre-o 2 caini cu ea.

Re: Linistea si siguranta noastra acum 3 ani 4 luni #1030

• gil
  • Fresh Boarder
Nici intr-un caz, nu avea fata de om cu servici :) . Si bantuia agale printre case, initial am crezut ca astepta vreo masina sau ceva. Avea bat impotriva cainilor, nu pt ca avea caine.

Re: Linistea si siguranta noastra acum 3 ani 4 luni #1031

• vasilis
  • Senior Boarder
La mine pe strada (Gabor Aron - perpendiculara pe Ferventia), facturile UPC sunt aduse de o batranica ce am vazut-o uneori ca strangea fier vechi pe strada. In niciun caz nu este imbracata in uniforma dar bravo ei ca are acest serviciu.

Re: Linistea si siguranta noastra acum 3 ani 4 luni #1047

• alk
  • Junior Boarder
gil a scris:
Am vazut si eu ca patruleaza in zona Cora, si m-au oprit si pe mine si pe alti vecini si prieteni care veneau in vizita in perioada sarbatorilor si i-au legitimat.
Acum nu stiu daca a fost mai mult o actiune de linistire a proprietarilor, ca nu cred ca au oprit si bemveurile alea cu numere de BG care vin dinspre centura sau dubitele albe fara numere sau fara bec la numarul din spate.

- Unde au fost stabilite filtrele am oprit toate autovehiculele indiferent de numerele de inmatriculare,private,de firme de constructii,taxii,enel,upc,etc. Au fost cazuri in care se formau cozi de masini pe ambele sensuri de mers, cu toate acestea nici una nu a trecut neverificata, sau cazuri cind unele auto au fost verificate de mai multe ori. Exceptie la controale doar intr-un singur caz pe care nu am sa-l fac public pentru ca asi da idei hotilor. Si nu a fost o actiune doar pentru linistirea proprietarilor,a fost mult mai mult dar nici aceasta informatie nu pot sa o dezvolt public,tot din considerente de......hoti!
Ultima editare: acum 3 ani 4 luni  de alk.

Re: Linistea si siguranta noastra acum 3 ani 4 luni #1050

• alk
  • Junior Boarder
Cristi_R a scris:
Noua ne-au spart casa cand eram la finisajele interioare, si au luat majoritatea sculelor cu care lucrau meseriasii. Cu ocazia aceea, fiindca nu era dat gletul pe pereti, am instalat in ziduri si cablurile sistemului de alarma (evident ca se pot folosi si sisteme alarma wireless) si ne-am montat alarma. Precum alti patziti, cand am chemat politia locala ne-a luat pe noi la intrebari ca de ce nu avem alarma, daca avem asigurare, etc. Intrebarile sunt pertinente, nu zic, dar momentul si tonul complet deplasat. Politia locala e depasita (si oarecum nepasatoare) de problema, iar atunci cand sunt luati la intrebari, uzeaza de vechea pilda: cea mai buna aparare e atacul; in cazul asta atac asupra proprietarilor care tocmai au fost pradatzi. Sunt de parere sa se incerce angajarea de firme de paze la nivel de strada, si sa cerem primariei sa reduca numarul personalului politiei locale.

Stimabile, toate furturile intra in categoria infractiunilor, indiferent ca sunt furturi simple,calificate,etc. Fiind vorba despre infractiuni, nu intra in sfera de competente a politiei locale.
Politia Locala intervine la orice solicitare insa in limitele competentelor, de exemplu in cazul unui furt din locuinta;
a)-daca a fost prima solicitata,Politia Locala anunta dispeceratul 112 despre eveniment si ofera la cerere alte informatii.
b)-asigura perimetrul in care a avut loc infractiunea pentru a conserva eventualele urme.
c)-cheama salvarea si ofera primul ajutor- daca este cazul.
d)-cere informatii despre caz in limitele competentelor ce-i revin.
b)-daca suspectul este prins in flagrant sau dupa ce fapta a fost consumata,politistul local are obligatia ca in limitele mijloacelor de care dispune sa-l retina si sa-l predea politiei romane prin intocmirea unui proces-verbal de predare.Pentru a duce la indeplinire prinderea sau retinerea suspectului,in lipsa mijloacelor suficiente politistul local va cere sprijinul cetatenilor.

-despre tonul de adresare a colegilor mei,nu am fost de fata si nu pot sa ma pronunt,este posibil sa aveti dreptate. Scopul intrebarilor imbunatateste si formeaza permanent evidenta strategica.

-la ultimele doua puncte sunt perfect in acord cu dumneavoastra si anume; chiar va invit sa va angajati o firma de paza pentru ca politia locala este intr-adevar depasita deoarece suntem prea multi! Adica 6 politisti locali care trebuie sa fie paznici la nici nu mai stiu cite case sunt in Dumbravita, sa fie si doici si felceri si pompieri si curatatori de zapada si postasi si rutieristi si secretare si bodyguarzi si paznici de cimp si paznici de parcuri si paznici de strada si paznici de gunoaie si...tot ce mai doriti dumneavoastra evident 24/24h/365zile/an.

Imi cer scuze daca par sarcastic,dar acesta este adevarul.
Ultima editare: acum 3 ani 4 luni  de alk.
  • Pagina:
  • 1
  • 2
  • 3
Time to create page: 0.142 seconds