Bine ai venit, Vizitator
Username: Parolă: Amintește-mă

SUBIECT: INDICATOARE RUTIERE

INDICATOARE RUTIERE acum 4 ani 3 luni #921

• ursy
  • Fresh Boarder
Propun Primariei cat si Politiei Locale ca la urmatoarea sedinta de consilu sa ridice in dezbatere aceasta problema foarte seriasa a indicatoarelor rutiere. devine din ce in ce mai periculos sa mergi cu masina, cu bicicleta, chiar si pe jos prin Dumbravita. Se circula cu viteza mare, nu se tine cont de copii de nimic. Aproape fiecare avem copii care circula pe aceste strazi ba cu bicicleta sau pe jos. De ce trebuie neaparat se se intample ceva rau pentru a se lua masuri? Politia Locala trebuie sa vina si cu un pklan pentru instalarea de indicatoare de limitare a vitezei in functie de trafic, Scoli, parcuri, strazi inguste etc, pe care sa le prezinte Primariei, este de competenta lor.
Ca o propunere care poate fi o alternativa atat la indicatoare cat si la reducere a vitezei in intersectii:
am stat doua sptamani in Budapesta, unde am circulat cu masina de dimineata pana seara pe cca 70% di strazile orasului si am vazut ca in afara bulelevardelor mari, care sunt semnalizate cu indicatoare si semafoare, prin cartiere, la fiecare itersectie semnalizata s-au nu prin indicator, in fata scolilor sau treceri de pietoni care in mare parte sunt in intersectii au gasit o solutie ingenioasa nu ca prin Timisoara cu acele benzi denivelate, adica, cu cca 5m inaintea intersectiei, asfaltul este ridicat cu cca 5 cm in toata intersectia, deci, in momentul cand intri in intersectie esti obligat sa reduci viteza aproape pana la oprirea masinii, unde ai timp sa vezi daca sunt pietoni care trec strada si ai timp sa te gandesti ca daca nu sunt indicatoare(si nu prea erau) trebuie sa dai prioritate de dreapta. Pot sa va asigur ca in acele doua saptamani nu am vazut un accident in toate aceste cartierele pe care am fost, decat pe marile bulevarde. Poata a mai fost cineva care a vazut aceste intersectii si-si poate spune parerea. :ohmy:
Ultima editare: acum 4 ani 2 luni  de ursy.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Re: INDICATOARE RUTIERE acum 4 ani 2 luni #924

• cristib
  • Gold Boarder
  • Thank you received: 26
Nu are primaria bani de asa ceva, ar trebui spart drumul si turnat din fundatie mai sus. Nu poti sa torni acum peste ce exista ca nu face prindere, e o metoda anume sa pui chestiile alea. Ce e clar e ca la noi in tara nu prea sunt bani de nimic, se face ce se poate.

Problema ridicata insa e adevarata. Este cineva aici pe forum care nu a fost depasit in intersectie in momentul in care el se uita stanga-dreapta sa se asigure undeva in Dumbravita? Daca nu este, inseamna ca el e depasitorul :)
Logica unora e simpla, sunt rare cazurile in care sa vina o masina din dreapta exact in momentul in care treci prin intersectie cu atat mai mult persoana respectiva sa nu faca tot posibilul pentru a frana chiar daca are prioritate. Cand intradevar se intampla treaba asta atunci inseamna ca tocmai s-au intalnit doi "asi".

Pe de alta parte am vesti bune pentru tine. Nu peste mult timp drumurile "noi" vor ceda si vor aparea gropi, mai ales in zona intersectiilor unde se iau curbele, frane, accelerari deci unde se creeaza presiune pe sosea. Gropile ne vor face sa mergem mai incet. Daca chiar va creste nivelul de trai, atunci vor fi mai multe masini si, normal, toti noii imbogatiti le vor tine pe sosea ca sa vada lumea ce au. Mersul pe sosele in zig zag printre masini e si el mai incet.

PS: Traiasca prunii incarcati din Dumbravita, ei ma ajuta foarte mult in a-mi crea o vizibilitate desoebita pe strazile vechi. Mai sunt si proptele care uneori sunt puse din sosea...

INDICATOARE RUTIERE acum 2 ani 4 luni #1395

• BCDM
  • Fresh Boarder
Acum ,problema pare rezolvata .....(?)Oare solutia implementata ,deja ,e multumitoare ?Dispunerea de calmatoare de trafic ,intr-un mod haotic ,a adus liniste pe acest subiect .
Existenta codului rutier si a sectiunii lui care reglementeaza limitele de viteza ,nu e suficienta in cazul "bizonilor" ce poseda permis de conducere .Bine ,sunt de acord !Dar noi ,ceilalti ,care am respecta semnele de circulatie ,de ce trebuie sa fim obligati sa suportam disconfortul aparut la trecerea peste "denivelarile" amintite mai sus ?Sa mai fac referire la componentele sistemului de directie si suspenie ale autoturismelor ?
Sper sa nu fiu inteles in mod gresit .Exista zone care impun instalarea calmatoarelor (scoli ,gradinite ,unele intersectii )dar ceea ce se intampla acum in Dumbravita ,ma face sa trag doua concluzii : ori ,cei raspunzatori de hotararea cu privire la locul de amplasare ,sunt niste indivizi care isi fac treaba dupa ureche ,ori ,numarul mare a acestor limitatoere aduce un plus de venit in bugetul unei firme ,ce se afla in bune relatii cu edilii localitatii noastre .Ma mai gandesc la un lucru .Tinand cont de a doua concluzie trasa de mine ,pentru o crestere a numarului de calmatoare de trafic ,ar fi nevoie de mai multe strazi asfaltate deci .......poate asa ne alegem si noi cu ceva .Si continuand in aceeasi idee ,ma intreb daca "piedicile" galben-negre vor intarzia si masinile DNA-ului ,in caz ca .....
"În cetatea dreptăţii tale poţi fi ucis; niciodată, înfrânt."

INDICATOARE RUTIERE acum 2 ani 4 luni #1396

• istrate
  • Junior Boarder
  • Thank you received: 9
Da chiar asa...mie unul imi sare basca pe denivelarile alea...
Sunt legale? si daca da, as fi curios care e dimensiunea legala? pentru ca de treci cu mai mult de 5km/ora peste ele iti rupi masina.

Inteleg sa le puna pentru a limita viteza la un 20 la ora, dar asta inseamna sa si putem trece la 20/ora peste ele, ori daca nu franezi pana sa te opresti chiar nu se poate trece fara sa te zdruncine serios. Deasemenea concetatenii care au cerut amplasarea de bumpere ar fi bine sa isi parcheze masinile in curte, deoarece se intampla foarte des sa isi parcheze masinile in fata bumperului, astfel incat de vine o masina din sens opus iar tu ai o masina parcata in fata, trebuie efectiv sa opresti, sa astepti 30 de secunde pana cel din fata trece bumperul(5km/ora) inainte sa poti trece.
Singura solutie de rezolvare pe care o vad e zgariatul masinilor parcate langa bumpere cu cheia, ca doar traim in Romania, si altfel nu se poate.

Despre amplasare situatia e urmatoarea: sunt amplasate la cerere, si evident dupa pilele fiecaruia. Daca te ai bine cu primaria poti sa ceri un bumper. Daca e chiar necesara sau nu amplasarea lui, nu mai conteaza...nimeni nu face astfel de evaluari.
Cunosc personal un iubit vecin care a cerut amplasarea de bumper in fata "cashii", ca ...deh: el de ce nu ar avea unul ? (bumperul devine un semn al bunastarii, smecheriei, si relatiilor bune cu primaria). I s-a oferit foarte repede bucata de cauciuc, fara sa evalueze nimeni daca chiar e nevoie de asa ceva. Acum noi ceilalti toti picam de fazani cand acelasi vecin parcheaza si masina in dreptul bumperului, si pierdem timp asteptand pe cei din sens opus sa treaca.

Oameni fara frica lui Dumnezeu!
Ultima editare: acum 2 ani 4 luni  de istrate.

INDICATOARE RUTIERE acum 2 ani 4 luni #1405

• anca
  • Junior Boarder
Aviz Politiei locale Dumbravita: cand vii de pe Aron Gabor spre intersectia cu Ferventia la intersectie nu exista vizibilitate din stanga, datorita unor pomisori plantati chiar la coltul strazii. La intersectia aia, ar trebui o oglinda sau ceva, care sa permita vizibilitatea din stanga, de pe str. Ferventia.

INDICATOARE RUTIERE acum 2 ani 4 luni #1406

• lowpy
  • Expert Boarder
  • Thank you received: 7
Hai sa mai spunem si ceva de bine. Dupa multa asteptare vad ca au inceput sa apara si oglinzi la intersectiile fara vizibilitate. Eu am observat 2 astfel de oglinzi amplasate in ultimele saptamani: Vladimirescu - Tarcului si Lalelelor-Tarcului.
Următorii utilizatori v-au mulțumit: cristib
Time to create page: 0.972 seconds