Bine ai venit, Vizitator
Username: Parolă: Amintește-mă
  • Pagina:
  • 1
  • 2
  • 3

SUBIECT: (Ne-)Semnalizarea rutiera in Dumbravita

(Ne-)Semnalizarea rutiera in Dumbravita acum 4 ani 8 luni #572

• ForumAdmin
  • Administrator
  • Thank you received: 16
Deschid acest topic pentru discutii pe marginea lipsei semnalizarii rutiere in Dumbravita, in stransa legatura cu relativa cunoastere sau respectare a codului rutier de catre unii soferi.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Re: (Ne-)Semnalizarea rutiera in Dumbravita acum 4 ani 7 luni #591

• cris
  • Junior Boarder
  • Thank you received: 3
prioritatea de dreapta este ignorata. daca faci greseala sa intrebi un "sofer" daca stie de prioritate de dreapta te trimte la ...PRIMARIE!
mai mergem la alegeri in toamna asta daca tot avem PRIMARIE? este trist si chiar evenimente au fost. decat sa-l educi mai bine il ocolesti

Re: (Ne-)Semnalizarea rutiera in Dumbravita acum 2 ani 4 luni #1310

• cristib
  • Gold Boarder
  • Thank you received: 26
Salut,

Eu tot am emotii cand ma apropii iarna de limitatoarele de viteza si anume nu stiu daca cel din spatele meu va frana suficient astfel incat sa nu ne ciocnim atunci cand eu opresc sa le traversez cu viteza 1... Sau eu nu stiu daca pot frana suficient cat pune cel din fata mea frana brusca sa le traverseze. Din cauza franarilor inainte si dupa aceste limitatoare de viteza s-a format un ghetus grozav.

Nu credeti ca ar trebui ca ele sa fie scoase pe timp de iarna sau macar sa fie curatata zapada in jurul lor si folosit material antiderapant? Plus ca ar trebui si semnalizate ca atare cu indicatoare. Cei din localitate stiu de ele si opresc iar cei straini vin cu viteza si ii tamponeaza pe cei care opresc.

(Ne-)Semnalizarea rutiera in Dumbravita acum 2 ani 4 luni #1313

• vasilis
  • Senior Boarder
  • Thank you received: 5
Ar fi o chestie buna scoaterea lor pe timpul iernii. De asemenea si pentru firma care le intretine ar fi foarte banoasa afacerea.

(Ne-)Semnalizarea rutiera in Dumbravita acum 2 ani 4 luni #1317

• lowpy
  • Expert Boarder
  • Thank you received: 7
Vedeti pe la minutul 4-5 ce se spune despre pregatirile de iarna si limitatoare:
www.behelatv.ro/emisiune/567http://www.behelatv.ro/emisiune/567

(Ne-)Semnalizarea rutiera in Dumbravita acum 2 ani 4 luni #1318

• mirceah
  • Gold Boarder
  • Thank you received: 23
nu stiu cine are rabdare sa-l asculte pe dom' primar cum isi bate joc de limba romana ...

(Ne-)Semnalizarea rutiera in Dumbravita acum 2 ani 4 luni #1322

• c07
  • Expert Boarder
  • Thank you received: 5
Limitatoarele trebuiesc demontate pe timpul iernii din cel putin doua motive:
1. nu se poate curata asfaltul de zapada
2. in caz de polei e cam najpa - nu cred ca trebuie sa intru in detalii...

Pe mine ma uimeste altceva legat de limitatoarele de viteze. Cum se face ca unele strazi au limitatoare din 50 in 50 metri???? Asta pe masurate!
Si apoi...pe ce criteriu unele strazi au limitatoare, iar altele nu??? Depinde cine locuieste pe strada respectiva?
De ce s-a ales varianta cea mai dura cu suspensiile masinilor?

(Ne-)Semnalizarea rutiera in Dumbravita acum 2 ani 4 luni #1323

• lowpy
  • Expert Boarder
  • Thank you received: 7
Chiar daca multi sunt constienti de problema limitatoarelor pe timp de iarna primaria a decis sa nu le scoata. Tot ce putem sa facem este sa depunem la primarie o plangere sau ocerere de demontare care va fi sau nu luata in considerare. Nu stiu ce precizeaza legislatia rutiera cu privire la limitatoare pe timp de iarna, dar cred ca nu zice nimic.

Unele limitatoare au fost instalate la initiativa primariei altele la cererea locatarilor. Stiu de 2 locuri in care au fost instalate limitatoare la cererea parintilor a caror copii ies la joaca pe strazi pe care de cand au fost asfaltatate se circula cu viteza cam mare.

Dupa cum s-a mai scris pe aici, bunul simt sau lipsa lui reprezinta problema cea mai mare. Pana la cultivarea lui probabil ca se va continua plantarea de limitatoare.

(Ne-)Semnalizarea rutiera in Dumbravita acum 1 an 5 luni #1516

• BCDM
  • Fresh Boarder
Da !Sunt si eu curios pe ce criterii au fost montate !
Daca e sa urmarim taseul dintre primarie si casa primarului ,vom constata ca acest domn e privat de placerea de a trece peste aceste limitatoare .Tocmai el ,care e atat de multumit de implementarea acestora in localitate ....??
"În cetatea dreptăţii tale poţi fi ucis; niciodată, înfrânt."

(Ne-)Semnalizarea rutiera in Dumbravita acum 1 an 5 luni #1518

• mirceah
  • Gold Boarder
Eu sunt curios daca au avizul politiei rutiere in conditiile in care au pus colmator fix in intersectie (Etolia/Saturn) sau pe o strada de 100 de m (Carpati parca sau urmtoarea paralela).

(Ne-)Semnalizarea rutiera in Dumbravita acum 1 an 5 luni #1520

• radu
  • Junior Boarder
  • Thank you received: 4
Aceeasi problema cu avizul politiei (rutiere/locale ?) se poate ridica pe str. Tarcului unde au aparut doua limitatoare in aproximativ 100 de metri, din care unul este in panta (pe langa intersectia cu str. Jiu).

Oricum campioni sunt pe str. Berlin unde sunt 4 sau 5 limitatoare pe o distanta de 300m.
Ultima editare: acum 1 an 5 luni  de radu.

(Ne-)Semnalizarea rutiera in Dumbravita acum 1 an 5 luni #1521

• mirceah
  • Gold Boarder
Am depus deja o petitie la politia rutiera si incurajez cat mai multa lume sa faca acelasi lucru.
N-ar strica si un audit la primarie fiindca banii au fost cheltuiti fara studiu, fara consultare publica, mai pe romaneste fara cap si cu interes.
Cand am cerut acum 5 ani UN limitator de viteza ni s-a spus ca nu sunt bani si ca le trebuie avizul politiei rutiere. Brusc intr-un an s-a umplut comuna de bumpere si sunt curios a cui e afacerea.
Domnul Sperneac si-a dat demisia dar nu ne da detalii despre coruptia din primarie.
  • Pagina:
  • 1
  • 2
  • 3
Time to create page: 0.128 seconds