Bine ai venit, Vizitator
Username: Parolă: Amintește-mă

SUBIECT: Oglinzi rutiere in intersectii fara vizibilitate

Oglinzi rutiere in intersectii fara vizibilitate acum 5 ani 2 săptămâni #520

• lowpy
  • Expert Boarder
  • Thank you received: 7
Stiti cumva unde ar trebui facuta cerere pentru montarea unor oglinzi rutiere in intersectii cu vizibilitate proasta? Sunt mai multe situatii de acest gen in Dumbravita. Un exemplu ar fi o parte din intersectiile strazii T. Vladimirescu cu alte stradute.

Drumurile inguste si masinile parcate fix in colturi reduc drastic vizibilitatea. Daca v-ati mai confruntat cu astfel de cazuri si ati reusit sa obtineti montarea vre-unui semn de circulatie sau a unei oglinzi va rog sa-mi spuneti cum ati facut.

Multumesc anticipat!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Re: Oglinzi rutiere in intersectii fara vizibilitate acum 5 ani 1 săptămână #523

• ForumAdmin
  • Administrator
  • Thank you received: 16
Lipsa vizibilitatii (cauzata de masini, garduri si altele), in stransa legatura cu necedarea prioritatii de dreapta ne fac drumul spre/dinspre casa f. intereasnt.

Cred ca daca sunt mai multe persoane interesate de amplasarea unui dispozitiv cu rolul de crestere al sigurantei traficului - se pot adresa comisiei de circulatie din cadrul primariei cu propunerea de a monta o oglinda parabolica.

Re: Oglinzi rutiere in intersectii fara vizibilitate acum 5 ani 1 săptămână #530

• lowpy
  • Expert Boarder
Imi poti spune unde anume in cadrul primariei (ce birou) gasesc aceasta comisie pentru circulatie? Cand mai am drum pe la primarie as vrea sa intreb ce se poate face in legatura cu problema ridicata ca sa stim cum sta treaba si cati ar trebui sa reclame lipsa vizibilitatii ca sa se faca ceva.

Re: Oglinzi rutiere in intersectii fara vizibilitate acum 5 ani 1 săptămână #531

• ForumAdmin
  • Administrator
In principiu acum vreun an-doi s-a infintat la nivelul primariei Dumbravita o comisie de circulatie. Nu stiu in acest moment daca aceasta mai este sau nu completa dupa alegeri, ea fiind formata pe atunci din membri ai primariei si ai consiliului local.

In consecinta - se poate face o hartie/cerere/sesizare raportat la situatia concreta (intersectie) adresata primarului/CL. Mai departe sunt 2 asptecte:
- acceptul unei comisii din cadrul primariei sau a CL Dumbravita de a monta un asemena dispozitiv rutier pe spatiul public;
- achizitia si montarea.

Re: Oglinzi rutiere in intersectii fara vizibilitate acum 4 ani 11 luni #555

• lowpy
  • Expert Boarder
Saptamana asta am ajuns din nou la primarie si l-am intrebat pe domnul viceprimar care este procedura in astfel de situatii. Mi-a spus ca trebuie sa fac o cerere adresata primariei pe care o va analiza comisia de circulatie. Deci exact cum a spus ForumAdmin.

Voi face cererea cu pricina insa v-as ruga, daca aveti vre-un exemplu de cerere (de orice fel adresata primariei), sa puneti aici ca sa vad si eu cam cum ar trebui sa o formulez?

Presupun ca ar trebui sa contina o prezentare cat se poate de buna a situatiei de pe teren si ce anume e necesar pentru rezolvarea ei. Ar trebui atasate si poze care sa arate lipsa de vizibilitate sau alte informatii?

Re: Oglinzi rutiere in intersectii fara vizibilitate acum 4 ani 11 luni #556

• Bogdan
  • Fresh Boarder
Ar fi mai simplu sa fie T. Vladimirescu cu prioritate si sa puna semne pe strazile care o intersecteaza. E de departe mult mai circulata decat strazile cu care se intersecteaza fiind o alternativa la P. Sandor. Eu zilnic circul pe acolo de minim 3 ori.

Re: Oglinzi rutiere in intersectii fara vizibilitate acum 4 ani 11 luni #557

• lowpy
  • Expert Boarder
De acord cu tine, ar trebui facuta si treaba asta dar nu rezolva problema vizibilitatii. Chiar daca vrei sa dai prioritate de pe stradutele astea e greu pentru ca nu vezi ce vine.

Re: Oglinzi rutiere in intersectii fara vizibilitate acum 4 ani 10 luni #559

• ForumAdmin
  • Administrator
Lowpy, ai reusit ceva cu cererea?

Re: Oglinzi rutiere in intersectii fara vizibilitate acum 4 ani 10 luni #562

• lowpy
  • Expert Boarder
Datorita programului incarcat nu am mai ajuns la primarie sa depun cererea, dar inca nu am abandonat ideea. In plus mai am o nedumerire. Eu care nu sunt (inca) locuitor al Dumbravitei am voie sa depun astfel de cereri sau doar cei cu buletin de Dumbravita au voie?

Re: Oglinzi rutiere in intersectii fara vizibilitate acum 4 ani 9 luni #570

• ForumAdmin
  • Administrator
Traim intr-o tara libera :) , deci nu ar trebui sa conteze domiciliul din acte. Am facut o cerere - sper sa o depun azi - maine.

Re: Oglinzi rutiere in intersectii fara vizibilitate acum 4 ani 9 luni #571

• thex
  • Senior Boarder
  • Thank you received: 2
Buna ziua,

Consider ca semnele de circulatie sunt mult mai prioritare decat oglinzile parabolice. Dupa regulamentul de circulatie nu poti parca in intersectie. Concetatenii comunei care parcheaza in acest mod, sfideaza bunul simt. Pe T. Vladimirescu, lipsa vizibilitatii este cauzata numai de parcarea necorespunzatoare. Pt ca este o strada rezidentiala ar trebui sa reduceti viteza la 30km la ora pt a evita posibile evenimente neplacute.
Nu exista indicatoare de prioritate, cei mai multi, indeosebi locuitorii din vatra veche, considera T Vladimirescu, strada principala si nu acorda prioritate de dreapta la intersectia cu drumuri laterale.

Cred ca e util as punem presiune pe primarie pt a instala indicatoare rutiere intr-un mod organizat si nu sa depunem cereri pt cazuri izolate.

Re: Oglinzi rutiere in intersectii fara vizibilitate acum 4 ani 9 luni #573

• ForumAdmin
  • Administrator
Thex, topicul a fost deschis pentru cazul izolat al intersectiilor fara vizibilitate. Este o problema punctuala care ne afecteaza pe o parte dintre noi. In mod categoric lipsa semnalizarii rutiere ne da zilnic batai de cap, drept pt. care am deschis un nou topic unde putem sa ne exprimam:

http://dumbravitatimis.ro/forum/4-infrastructura/572-ne-semnalizarea-rutiera-in-dumbravita#572
Time to create page: 0.110 seconds