Bine ai venit, Vizitator
Username: Parolă: Amintește-mă
  • Pagina:
  • 1
  • 2
  • 3

SUBIECT: Pe cine votam primar?

Pe cine votam primar? acum 5 ani 2 luni #441

• thex
  • Senior Boarder
  • Thank you received: 2
Buna ziua,

Pentru ca ma intereseaza viitorul comunitatii, si suntem in plina campanie electorala, propun un nou topic pentru a cunoaste mai bine candidatii la primarie si a alege in cunostinta de cauza. Cei in cauza sunt: , Ciorogariu Petru - UNPR, Malac Victor - USL, Muresan Danil - PP-DD, Sere Monica-Ileana - Forumul German, Szilagyi Geza - UDMR, Agoston Odon - PNTCD, Toma Iulian - PDL. Doi dintre candidati sunt actualul primar si viceprimar: domnii Geza si Malac. Nu am vazut in ultimii 4 ani realizari deosebite ale primariei in afara de inlocuirea pavajului nou din parc cu altul si mai nou. Care e opinia voastra?
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Re: Pe cine votam primar? acum 5 ani 2 luni #442

• mirceah
  • Gold Boarder
  • Thank you received: 23
In afara de panourile mari si grotesti cu fetele unor candidati, as fi vrut sa ii cunosc si pe ceilalti. Am cautat informatii pe internet si cu parere de rau despre unii n-am putut sa aflu mai nimic.
Mai mult de atat, as fi curios care sunt candidatii la un loc in Consiliul Local ( care este la fel de important ca si functia de primar ).
Speram sa vad mai multi candidati independenti in adevaratul sens al cuvantului. Mai multi profesionisti si mai putini politicieni. Banii de la fondurile europene pot acoperi mai bine lipsa banilor dati pe linie de partid.
Per total sper sa iasa cat mai multa lume la vot si sa vad o implicare mai mare a comunitatii.
Următorii utilizatori v-au mulțumit: Anca Malai

Re: Pe cine votam primar? acum 5 ani 2 luni #444

• Dana
  • Fresh Boarder
  • Thank you received: 1
Salut
Bun topic. Chiar ar fi interesant sa vedem planurile de management pentru urmatorii 4 ani ale fiecarui candidat. Ar fi chiar frumos sa vedem la final de mandat cate promisiuni s-au implinit.

Re: Pe cine votam primar? acum 5 ani 2 luni #445

• ForumAdmin
  • Administrator
  • Thank you received: 16
Acum mai bine de o saptamana am trimis tuturor celor 7 partide care au candidati la functia de primar a localitatii Dumbravita dorinta de a crea o campanie de informare relativ la candidati:

"Ne dorim ca materialul publicat sa cuprinda o imagine a potentialilor primari care sa includa o descriere a activitatii lor, dar si planurile de viitor pe care le au raportat la conducerea comunei. De asemenea, ne-ar ajuta afisul electoral al candidatului precum si lista de consilieri locali pentru a realiza o imagine cat mai completa alegatorilor."

Speram in continuare ca vom primi informatiile cerute spre informarea noastra.

Re: Pe cine votam primar? acum 5 ani 2 luni #446

• Dana
  • Fresh Boarder
  • Thank you received: 1
Ar fi chiar utile daca s-ar primi inainte de alegeri, ca dupa....nu prea mai conteaza.
Dar daca le primesti posteaza-le, ca eu una sunt curioasa.

Re: Pe cine votam primar? acum 5 ani 2 luni #448

• mirceah
  • Gold Boarder
Problemele comunei sunt destul de evidente si cunoscute cam de toata lumea.
Cred ca ma intereseaza mai mult ce realizari au avut candidatii pe plan personal/profesional si ce competente au ei pentru ocuparea unei functii de management.
Proiecte,planuri si alte abureli am primit de nu mai stiu pe unde sa le indes :)

Modul in care acesti candidati raspund la sesizari/cereri/informari spune foarte multe despre relatia pe care o vor avea cu cetatenii.
Ultima editare: acum 5 ani 2 luni  de mirceah. Motiv: typing error

Re: Pe cine votam primar? acum 5 ani 2 luni #450

• lowpy
  • Expert Boarder
  • Thank you received: 7
Dar cum putem sa stim dinainte cum vor raspunde la sesizari? Ma refer la cei despre care nu se prea stie nimic. Daca in plina campanie electorala partidele nu se grabesc sa raspunda la solicitarea de informatii despre candidati cred ca deja se poate trage o oarecare concluzie despre timpul de reactie pe care il vor avea in timpul mandatului. Desigur exista posibilitatea ca cererea sa nu fi ajuns inca la destinatar, dar totusi...

Re: Pe cine votam primar? acum 5 ani 2 luni #451

• thex
  • Senior Boarder
Fara sa fac reclama, prin prisma meseriei, l-am cunoscut pe domnul Toma. Mi se pare interesant ca are activitati in societatea civila. Am gasit mai multe date aici: dunos.ro/iulian-toma/. Mie mi se pare un om OK, corect si cinstit, care poate repreznta interesele locuitorilor din zona noua cat si a celor din zona veche. In afara de cei care sunt momentan alesii urbei, domnii Geza si Malac, nu am cunostinta despre alti. Daca aveti alte informatii ar fi OK sa le share-uiti.

Re: Pe cine votam primar? acum 5 ani 2 luni #452

• mirceah
  • Gold Boarder
Pana acum numai personaje controversate.
Eu vreau sa ma convinga cineva daca poate sa-i votez pe Geza sau Malac.
Vreau sa vad o paralela a realizarilor comparate cu cele a primarului Giroc-Chisoda de exemplu.
De ce nu are primaria Dumbravita un site ca cel al primariei Giroc ?

Re: Pe cine votam primar? acum 5 ani 2 luni #453

• thex
  • Senior Boarder
Salut Mircea, am aruncat o privire la Giroc, si pare un alt model de a face administratie publica. Cu totul superior celui din Dumbravita. E alt nivel de transparenta. Daca ai nostrii au luat bani europeni sa faca televiziune, ei i-au folosit in infrastructura: apa potabila, canalizare, drumuri.

Re: Pe cine votam primar? acum 5 ani 2 luni #454

• thex
  • Senior Boarder
Mai un lucru ca si comparatie: in Giroc s-au asfaltat 35Km de drumuri in ultimii 4 ani, la noi 3Km. :(

Re: Pe cine votam primar? acum 5 ani 2 luni #455

• mirceah
  • Gold Boarder
si culmea, e social democrat :lol:
  • Pagina:
  • 1
  • 2
  • 3
Time to create page: 0.972 seconds