Bine ai venit, Vizitator
Username: Parolă: Amintește-mă

SUBIECT: Pasi de urmat bransament gaz

Pasi de urmat bransament gaz acum 4 ani 8 luni #753

• lowpy
  • Expert Boarder
  • Thank you received: 7
Daca tot am inceput sa intreb de bransamente e cazul sa intreb si de gaz. Aici inca nu am inceput nici un demers dar am inteles ca e bine sa se inceapa din timp pentru ca dureaza mult. Drept urmare va rog sa-mi spuneti care sunt pasii ce trebuie urmati pentru bransarea la gaz pentru ca la capitolul asta nu am nici o informatie. Ca sa fie complete datele problemei mentionez ca inca nu exista o constructie dar va incepe curand.
Unde trebuie mers prima data si ce trebuie facut pentru a demara lucrarile pentru gaze?

Multumesc anticipat.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Re: Pasi de urmat bransament gaz acum 4 ani 8 luni #754

• c07
  • Expert Boarder
  • Thank you received: 5
Si eu ar trebui sa incep demersurile.
Din cate am aflat de la cei care au trecut prin asta, primul pas e sa mergi la Eon Gaz....

Re: Pasi de urmat bransament gaz acum 4 ani 8 luni #755

• cristib
  • Gold Boarder
  • Thank you received: 26
Salut,

In primul rand inainte sa incepi te rog urmareste filmuletul asta ca sa sti la ce sa te astepti.
Cum am mai spus si in alt topic e bine sa estimezi lucrarile in care e implicata o institutie a statului inmultind cu 3 data estimata de institutia respectiva. Personal cred ca EON, Electrica si altele contin in interior suficient de mult creier calit in institutii de stat astfel incat sa fie aplicabila si la ele aceasta poveste cu inmultitul cu 3. Cu alte cuvinte daca ei iti spun ca in 3 luni ai gaz, poti sa te gandesti ca in 3x3 = 9 e mai sigur.
Evita sa lucrezi cu firme/persoane care iti "rezolva" tot si nu mai platesti TVA, ei se lauda ca stiu oameni la EON si te rezolva fara sa mai lucrezi cu te miri ce firme, obtin inclusiv stampila de la una din firmele autorizare sau te miri cum se mai descurca. Desi initial pare ca au lucrat ca la carte si chiar atenti ca e gaz totusi in final vei vedea ca mai apar unele lucruri de rezolvat si nu ai nici o garantie si in final costul va fi cel putin egal cu cel propus direct de o firma autorizata. Chiar si legat de firmele autorizare poti cere recomandari.

Si acum cateva sfaturi legate de comunitatea din Dumbravita. Chiar daca l-am lasat la urma te rog ia-l foarte in serios:
-daca bransamentul tau cere spargerea drumului, asigura-te ca firma care face asta va acoperi drumul la loc, va BATATORI la sfarsit lucrarea si in final pe drum va fi pusa piatra la drum pietruit sau asfalt in alte cazuri. Experientele anterioare au aratat ca cel mai in masura sa faca ceva in privinta asta e beneficiarul lucrarii si daca nu o face multi vecini il vor injura sau mai rau.
-daca mesterii vor pune o teava de aerisire asigura-te ca ea nu va obstructiona circulatia ta catre intrarea in curte, circulatia vecinului de langa/vizavi si circulatia altora pe strada
-poti cere si aerisire de carosabil care permite sa treci cu masina peste ea.

O parere personala: Am vazut ca multi isi pun tabloul cu ceasul de gaz zidit in gard. Daca nu ai ceva prevazut sa fie un spatiu usor de acomodat pentru orice tip de tablou(cine stie cum evolueaza tipurile in timp) atunci aplica-l pe gard si nu il zidi altfel trebuie sa spargi gardul in caz de schimbari. Exista si posibilitatea sa iti faci si o zona la usa de intrare, acoperita, putin bagata in curte si acolo poti pune interfon/videofon, posta, ceas de gaz/curent si chiar si containerul de gunoi si in felul asta nu vei avea nimic iesit in trotuar.

Spor!
Următorii utilizatori v-au mulțumit: FDX147

Re: Pasi de urmat bransament gaz acum 4 ani 8 luni #756

• lowpy
  • Expert Boarder
  • Thank you received: 7
Multumesc frumos pentru sfaturi. Ma astept sa dureze mult si tocmai de aceea vreau sa ma apuc de hartoage inca inainte sa fie gata constructia la rosu.

Re: Pasi de urmat bransament gaz acum 4 ani 4 luni #897

• radu
  • Junior Boarder
  • Thank you received: 4
Ar putea cineva sa detalieze putin pasii care trebuie parcursi pentru bransament?

Din ce stiu primul ar fi achitarea taxei de bransament (cea de 500EU+TVA) la asociatia din cadrul primariei.

Re: Pasi de urmat bransament gaz acum 4 ani 3 luni #909

• radu
  • Junior Boarder
Pasul 2:
Pentru obtinerea acordului de acces aveti nevoie de următoarele documente:

· copie după actul de deţinere al spaţiului pentru imobilul pus în discuţie (contractul de vânzare-cumpărare, extras de carte funciară nu mai vechi de 30 de zile, certificatul de moştenitor sau, în cazul în care nu sunteţi singurul moştenitor, şi acceptul celorlalţi moştenitori în favoarea dumneavoastră de a încheia contractul de furnizare gaze naturale ,etc.) unde se constituie locul de consum pentru care se solicită Acordul de acces la sistemul de distributie;

· copie după cartea de identitate sau buletinul de identitate;

· cererea tipizată (anexată) pentru emitere acord acces completată şi semnată;

· contract de mandat (anexat), completat şi semnat.

· plan de situaţie vizat de Oficiul Judeţean de Cadastru;

· plan de încadrare vizat de Oficiul Judeţean de Cadastru;

· acordul propietarului conductei(daca este altul decât Eon Gaz Distribuţie)

Re: Pasi de urmat bransament gaz acum 4 ani 3 luni #922

• radu
  • Junior Boarder
Pasul 3:
Dupa instiintarea (telefonica) de la E.ON se ridica acordul de acces, se semneaza contractul de racordare si se primesc facturile corespunzatoare.

Termenul de executie este de 120 de zile de la plata facturilor.

Re: Pasi de urmat bransament gaz acum 4 ani 2 luni #928

• mihailmoise
  • Fresh Boarder
  • Thank you received: 1
Si ce poti face dupa ce au trecut cele 120 de zile de la plata facturilor, data la care contractul cu e-on prevede ca se executa lucrarea, daca bransarea treneaza si nu se face in fapt?

Re: Pasi de urmat bransament gaz acum 4 ani 2 luni #929

• Focus
  • Senior Boarder
In functie de situatie - o sesizare telefonica la EON, dar direct la Targu-Mures ar putea functiona. Erau mult mai seriosi decat cei de la Timisoara.

Re: Pasi de urmat bransament gaz acum 4 ani 2 luni #936

• mihailmoise
  • Fresh Boarder
Sesizarea, chiar si telefonica, are termen de rezolvare 30 de zile. Experienta personala.

Pasi de urmat bransament gaz acum 2 ani 10 luni #1303

• FDX147
  • Fresh Boarder
Daca inca nu am terminat casa, pot sa fac cerea de record la gaz, electric, apa/canal ? Ma refer la faptul ca sa nu mai pierd timpul dupa ce casa este gata, ci sa mearga in paralel procesul de contructie cu cel de obtinere a avizelor. Casa va fi probabil gata in primavara. Multumesc

Pasi de urmat bransament gaz acum 2 ani 10 luni #1304

• mihailmoise
  • Fresh Boarder
Eu am depus actele pentru gaz în aprilie și cu intervenții abea m-au bransat la sfârșit de noiembrie 2013. Gazul și curentul merg cel mai greu, dă-le drumul cât mai repede.
Time to create page: 0.830 seconds