Bine ai venit, Vizitator
Username: Parolă: Amintește-mă

SUBIECT: retragere etaj peste parter existent

retragere etaj peste parter existent acum 2 ani 9 luni #1224

• giorgio07
  • Fresh Boarder
este vorba de o casa construita cu multi ani in urma cand nu erau legile care sunt in ziua de azi si pe care acum doresc sa o etajez.
in regulamentul de urbanism este specificata o distanta minima de 2m fata de limita laterala de proprietate pe care mi-au cerut-o si la construirea etajului peste un imobil existen.este normala aceasta cerinta avand in vedere ca parterul este construit la 0.8m fata de limita de proprietate?exista vreo reglementare in acest sens?adica sa pot construi pe un imobil existent fara a fi nevoie sa las acea distanta deasupra parterului care pratic ar deveni o terasa?
va rog sa ma ajutati!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

retragere etaj peste parter existent acum 2 ani 9 luni #1226

• lowpy
  • Expert Boarder
  • Thank you received: 7
Codul civil este cel care impune aceste limite. 0,8 este distanta admisa fata de limita de proprietate in cazul in care cladirea nu are geamuri cu vedere inspre proprietatea vecina. Din cate stiu sunt acceptate totusi geamuri opace poate cu permisiunea data de vecin (prin act notarial).
Pentru situatia in care se doreste o cladire care sa aiba vedere inspre proprietatea vecina (deci geamuri normale sau terasa) distanta fata de limita de proprietate este 2m.
Reglementarile sunt menite sa protejeze intimitatea vecinilor.
Singura varianta de a scapa de aceasta limitare cred ca ar fi acordul scris al vecinilor. Pentru siguranta ar trebui sa intrebati la primarie daca se accepta o astfel de varianta.

retragere etaj peste parter existent acum 2 ani 9 luni #1227

• ForumAdmin
  • Administrator
  • Thank you received: 16
Daca nu ma insel, peste codul civil se suprapun regulile de urbanism, adoptate local. Era o o vreme cand trebuiau amplasate casele la 5 m de limita dinspre strada a proprietatii. Apoi la 6m. Dupa o vreme din nou la 5 m. Cum batea vantul.

Pe de alata parte noul PUG este in discutie la primarie, se poate sa aduca schimbari in regulamentul de urbanism al comunei.

Avand in vedere precedentul creat de primarie prin autorizarea de constructii chiar in limita de proprietate, personal nu vad de ce nu ar putea accepta limita de 0.8 pt. o cladire deja construita.

retragere etaj peste parter existent acum 2 ani 9 luni #1229

• lowpy
  • Expert Boarder
  • Thank you received: 7
Asa este, hotararile date de consiliul local pot sa le "suprascrie" pe cele din codul civil. Dar daca e sa o luam asa, cele din planul local de urbanism mi se par mai severe. Mie prin certificatul de urbanism imi cereau retragere 6m de la strada si 3m fata de celelalte limite (laterale si spate).

Din ce stiu eu abateri de la reglementarile in vigoare (fie ele valabile doar pe plan local sau nu) se pot face cu acordul notarial al vecinului a carui initimitate ar putea sa fie afectata de eventuala constructie. La amplasarea constructiei pe limita de proprietate este neaparat necesar acordul notarial.

Mie solutia in cazul asta mi se pare destul de simpla si presupune o discutie cu vecinul si o vizita la notar.

retragere etaj peste parter existent acum 2 ani 9 luni #1230

• giorgio07
  • Fresh Boarder
pe lateralul unde casa are 0.8m de la limita de proprietate eu nu vreau geam,nu vreau terasa.pe cand cei de la primarie imi cer minim 2m pentru etajarea unui case existente(care se afla la 0.8m distanta de limita laterala de proprietate).intrebarea este daca este normal acest lucru si daca se specifica undeva ca pentru etajarea unei case existente nu trebuie sa retragi etajul(doar etajul)?
Time to create page: 0.125 seconds