Bine ai venit, Vizitator
Username: Parolă: Amintește-mă
  • Pagina:
  • 1
  • 2

SUBIECT: Strada LONDRA

Strada LONDRA acum 5 ani 6 luni #246

• lucia
  • Fresh Boarder
Buna,
Va rog daca ne poate ajuta si pe noi cineva cu un nr de telefon al vreunei persoane care ne-ar putea ajuta sa curatam cateva parcele (4). Am mai facut asta de doua ori dar acum nu mai avem cu cine curata.
Suntem dispusi sa facem asta desi nu cunoastem proprietarii, dar asta este, noi locuim aici.
O zi buna tuturor !
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Re: Strada LONDRA acum 5 ani 6 luni #247

• ForumAdmin
  • Administrator
  • Thank you received: 16
Este vorba despre buruieni sau despre alte deseuri?

Re: Strada LONDRA acum 5 ani 6 luni #248

• lucia
  • Fresh Boarder
Este vorba despre balariile-boschetii crescuti pe terenurle care sunt peste drum de casele noastre. La intrarea pe Londra dinspre Unitatea Militara sunt case pe partea dreapta a strazii , iar pe stanga sunt vreo 4 terenuri pana la prima constructie in rosu. Pe acestea dorim sa le curatam, cosim, dar nu avem cu cine. Gunoaiele le adun periodic (adica saptamanal ).
Multumesc

Re: Strada LONDRA acum 5 ani 6 luni #249

• ForumAdmin
  • Administrator
Anul trecut a aparut o HCL prin care proprietarii trebuie sa-si curete parcelele de buruieni. Tot atunci primaria spunea ca ofera contra cost servicii de cosire a vegetatiei. Desi nu cred sa fi apelat cineva la ei - poti sa incerci sa-i suni (0256/214.272).

Re: Strada LONDRA acum 5 ani 1 lună #365

• lucia
  • Fresh Boarder
Buna,
A venit primavara si am inceput sa curatam si noi pomii si ce mai e prin curte. Am ramas cu crengile in fata casei,RETIMUL nu le ia. Am sunat la ei si au spus ca Primaria Dumbravita nu a solicitat nimic vs curatenia de primavara.
Am sunat si la Primarie, dar raspunsul a fost cel cunoscut de toata lumea, pe care il primesti indiferent ce intrebare adresezi, adica "SUNATI-L PE DOMNUL VICE ".
Concluzia este ca nu beneficiem de acest serviciu,deci nu avem decat sa dam foc resturilor vegetale si sa ne rugam sa fim norocosi sa nu ne amendeze cei de la mediu pentru acest lucru.

Re: Strada LONDRA acum 5 ani 1 lună #366

• Focus
  • Senior Boarder
  • Thank you received: 4
Mai exista si alte variante:

1. semi-legala - avand in vedere ca sunt deseuri vegetale - poate pot fi lasate undeva pe campul mare. Acestea se descompun in timp (putrezesc) si hranesc solul (proces de descompunere naturala).

2. prezenta unui tocator si a unei cutii de compost (unde se poate pune si iarba tunsa si alte materiale vegetale) in scopul obtinerii de compost in propria gospodarie. Cu cat deseurile vegetale sunt mai maruntite cu atat procesul de compostare dureaza mai putin.

3. se lasa sa se usuce si se folosesc la gratar.

Re: Strada LONDRA acum 5 ani 1 lună #367

• mirceah
  • Gold Boarder
  • Thank you received: 23
daca ai vedea ce frumos arata "compostul" aruncat de vecini peste drum dupa fiecare tundere de gazon ...
am intrebat si eu la retim ce se poate face si au ridicat din umeri. au zis sa strecor sacul in pubela cu deseuri menajere.
singura problema e ca eu strag o pubela de iarba la o tundere :)

o idee buna ar fi ca pe fiecare strada sa exista locuri unde se colecteaza aceste deseuri vegetale, primaria sa le colecteze si sa produca acest "compost", iar apoi sa-l vanda la agricultorii din zona.
Următorii utilizatori v-au mulțumit: Anca Malai

Re: Strada LONDRA acum 5 ani 3 săptămâni #378

• cristib
  • Gold Boarder
  • Thank you received: 26
Si eu sunt de parere ca acest subiect al anumitor deseuri este trecut cu vederea si fiecare se descurca pe romaneste. Borcanele se paseaza la un membru al familiei pentru muraturi, sticlele se mascheaza printre gunoaiele menajere, calculatoarele, vasele sanitare din baie se depun la vecinul indemanatic care stie el un loc unde sa le "rezolve", polistirenul se arde, geamurile sparte sunt transparente asa ca poti vedea in continuare natura prin ele.

Sunt multe necunoscute:- unde arunc un calculator, unde arunc un obiect sanitar din baie, unde arunc un geam spart, unde arunc sticlele si borcanele, unde arunc iarba tunsa, unde arunc crengile. Desigur pentru toate exista un raspuns: afara ploua... Eu am mai gasit unul si de altfel am facut mai multe drumuri cu masina la spatiul de depunere a deseurilor mai deosebite de la Padurea Verde unde am aruncat saci cu moloz, polistiren, rigips si chestii din constructii. Cu toate astea nu prea sunt convins nici de Retim ca gestioneaza bine aceste deseuri.

Re: Strada LONDRA acum 5 ani 3 săptămâni #380

• mirceah
  • Gold Boarder
pentru deseurile electronice e campanie in Timisoara. eu le-am dus sambata trecuta la liceul de pe I.I de la Brad .
pentru moloz exista puncte de colectare si servicii oferite de Retim ( mai nou ofera si containere mai mici ) .
problema cea mare e cea a deseurilor vegetale si combaterea buruienilor.
daca exista solutii , atunci se poate face educatie prin amenzi usturatoare.

Re: Strada LONDRA acum 4 ani 10 luni #492

• ForumAdmin
  • Administrator
mirceah a scris:
daca exista solutii , atunci se poate face educatie prin amenzi usturatoare.

Re: Strada LONDRA acum 4 ani 10 luni #493

• mirceah
  • Gold Boarder
si cine le aplica ?

Re: Strada LONDRA acum 4 ani 10 luni #494

• mirceah
  • Gold Boarder
daca eu solicit sa vina cineva sa taie vegetatia de pe DOMENIUL PUBLIC crezi ca vine cineva ?
azi o sa redactez cererea si cu prima ocazie o depun la primarie.
apoi o sa pun numarul de intrare langa celelalte care n-au primit raspuns :)
  • Pagina:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.105 seconds