Bine ai venit, Vizitator
Username: Parolă: Amintește-mă

SUBIECT: Strada Principala - Petofi Sandor

Strada Principala - Petofi Sandor acum 6 ani 2 luni #240

• thex
  • Senior Boarder
  • Thank you received: 2
Im place ca primaria are initiative pt Parcul Central, dar strada principala este a nimanui. Pe ambele parti e o zona de pamant lata de doi metri, pe toata lungimea strazii. Atat cei care au case la strada principala cat si cei in tranzit isi parcheaza masinile pe aceasta zona. Pe langa aspectul urat, de mahala, la iesirea pe drumul principal masinile ridica praf sau intind noroi, in functie de sezon. E greu sa se ia o hotarare de consiliu local care sa instituie amenzi consistente si afisarea acestora in acele zone, pt parcari neregulamentare? O alta solutie ar fi borduri si ingradirea suprafetelor verzi.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Re: Strada Principala - Petofi Sandor acum 6 ani 2 luni #241

• ForumAdmin
  • Administrator
  • Thank you received: 16
Bine ai venit pe forum Thex. Administrarea zonelor de langa drumului principal din Dumbravita cade undeva intre CJT si primaria Dumbravita (deci la nicicare). Partea cu sapatul prin lateralele drumului o facem in schimb "noi" cu rotile. Am vazut acum vreo 2-3 luni cum incercau sa puna gazon pe marginea drumului - ingradind temporar zona - si cum a intors pe acolo o basculanta fara parere de rau. Partea cu amenzile ... nu prea cred din 2 motive - dezinteres din partea autoritatilor si lipsa cadrelor de politie din zona.

Era vorba, avand in vedere gradul de poluare alarmant din comuna, sa se achizitioneze o masina de curatat asfaltul, si o alta de stropit. Poate vreodata vom avea. pana atunci mai un om, mai o matura ...

Re: Strada Principala - Petofi Sandor acum 6 ani 2 luni #242

• thex
  • Senior Boarder
  • Thank you received: 2
Sincer, la cum e situatia in momentul de fata, in comuna Dumbraviata, intrarea in zona metropolitana Timisoara ar fi o solutie. Am avea acces la produse si servicii la alt standard. Ma refer la apa fara calcar si la presiune normala, servicii de curatenie stradala, indicatoare de circulatie, politie cominitara pt a reclama anumite contraventii, transport in comun la pret normal si poate alte fonduri pt a asfalta strazile din zonele noi de case.

Re: Strada Principala - Petofi Sandor acum 6 ani 1 lună #245

• Focus
  • Senior Boarder
  • Thank you received: 4
De acord cu intrarea in zona metropolitana. Totusi sunt chestiuni pe care le poate rezolva primaria - cum e cu apa (de ex. de la Aquatim), semne de circulatie, curatenie ... Doar sa se vrea. Poate la anul ca tot va fi electoral B)
Time to create page: 0.784 seconds