Bine ai venit, Vizitator
Username: Parolă: Amintește-mă

SUBIECT: Taxe si impozite . schimbare talon masina

Taxe si impozite . schimbare talon masina acum 3 ani 9 luni #992

• dlazar
  • Senior Boarder
  • Thank you received: 3
Supun atentiei ultima mea patanie cu plata taxelor si impozitelor

In anul 2011 luna august mi-am cumparat o proprietate in Dumbravita. Ca orice cetatean corect in scurt timp am schimbat si domiciliul, respectiv CI pentru intreaga familie.
Nu am schimbat talonul masinii pentru ca intentionam sa o vand din lipsa banilor dupa achizitia facuta.
Nu am transferat masina nici in 2012 si acum am deciy sa schimb talonul pentru a nu ramane cu eventuale restante la Timisoara. Am chitantele pentru plata impozitului pe masina pentru anii 2011, 2012 si 2013.

Si acum vine surpriza. La inscrierea masinii pentru impozit la Primaria Dumbravita sunt instiintat ca am de platit inclusiv penalizari pentru nedeclarararea masinii pentru toti acesti 3 ani chiar daca m-am mutat doar in luna august, pentru ca de la Timisoara asa se elibereaza Cazierul fiscal, cu anul 2011.

In ce lume traim ???!! Sa spun ca am noroc ca este doar motor de 1600 cmc si nu de 3000 ca trebuie sa platesc doar 200 lei ptr ca aşltfel plateam peste 20.000 lei.

Va rog sa va ganditi bine daca vreti sa fiti cetateni cinstiti si onesti ptr ca nu merita!

Am inteles ca trebuia sa trannsfer masina in 30 zile dar ptr asta sa ma amendeze politia nu sa platesc impozit in 2 locuri, si mai ales penaliyari ptr ca nu am platit impoyitul la timp.

Nu stiu ce pot sa fac de la Primaria Dumbravita sunt trimis la Timisoara, parca vad ca aia o sa ma trimita la Dumbravita ... daca se poate as inainta in instanta chestia asta.
Ultima editare: acum 3 ani 9 luni  de dlazar. Motiv: ortografie
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Taxe si impozite . schimbare talon masina acum 1 an 3 luni #1710

• Marius Titulescu
  • Fresh Boarder
Asta-i tare in care traim. Hotul fuge si scapa, omul cinstit trebuie sa dea socoteala.

Taxe si impozite . schimbare talon masina acum 1 an 3 luni #1711

• istrate
  • Junior Boarder
  • Thank you received: 9
Si eu am patit la fel, dar era vorba numai de 1 an. Si pentru 200 de lei cat a fost impozitul am renuntat sa ma lupt cu statul roman.
Impozitul se plateste catre o singura autoritate, insa crec ca trebuie recuperati banii in cazul de fatza de la primaria Timisoara dupa ce mergeti cu dovada platii catre primaria Dumbravita pentru acelasi bun. Acuma nu stiu daca merita umblatura, eu m-am predat, pentru 200 de lei si nervii consumati personal am preferat sa ma declar invins, mai ales ca Primaria in cazul meu era cea din Bihor si un drum dus-intors pana acolo era mai costisitor decat impozitul platit in 2 locuri :).
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
Time to create page: 0.709 seconds