Bine ai venit, Vizitator
Username: Parolă: Amintește-mă

SUBIECT: Cainii comunitari

Cainii comunitari acum 6 ani 6 luni #114

• mirceah
  • Gold Boarder
  • Thank you received: 23
As vrea sa pun si eu problema maidanezilor.
Pe langa mormane de gunoaie, santieristii patriei mai lasa in urma si maidanezi infometati care se inmultesc, se strang in haita si devin agresivi.
Ce se poate face in privinta lor ?
La cine putem apela ?
Am tot facut apel la vecini sa nu-i mai hraneasca in strada. Asa NU ii ajutam . Daca vrei sa-i faci un bine il infiezi.
Astept pareri si sugestii.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Re: Cainii comunitari acum 6 ani 6 luni #119

• Focus
  • Senior Boarder
  • Thank you received: 4
Cainii comunitari sunt problema - nu santieristii patriei. Care ii adopta temporar - dar nu-i aduc de prin Maramures sau de prin Moldova la pachet in rucsac. Si eu si alti vecini avem maidanezi de "productie locala". I-am adoptat. Dar in acest ritm haotic intotdeauna vor fi mai multi caini decat persoane/camine dispuse sa-i adopte. Solutia trebuie gasita la nivelul localitatii oricare ar fi ea (poate fi facuta cu sau fara sprijinul/acordul ONGurilor). Doar ca atata timp cat nici consilierii si nici primarul nu se plimba prea des prin cartiere - problema aceasta nu exista la nivel central. Pana Doamne' feri nu o sa afle de la stirile de la ora 5 ca sunt caini vagabonzi in Dumbravita.

Ce se poate face - hartie dupa hartie - inregistrata la registratura si adresata atat conducerii primariei cat si consiliului local. Daca e una singura nu se vede - dar cand sunt 100 - cred ca se va face ceva.

Re: Cainii comunitari acum 6 ani 6 luni #122

• mirceah
  • Gold Boarder
Pentru inceput ar fi ideal sa gasim un veterinar dornic sa sterilizeze macar femelele pentru a opri inmultirea lor.

Re: Cainii comunitari acum 6 ani 4 luni #173

• AnaS
  • Fresh Boarder
este imposibil sa te plimbi pe strazile din Dumbravita, fara sa intalnesti maidanezi agresivi. NU te poti plimba cu copiii, cu caruciorul, cu bicicleta, pentru ca peste tot dai de caini.
Vecinii hranesc pe strazi cainii, crezand ca dau dovada de sentimente, insa nu fac decat sa inrautateasca situatia.Primaria nu face nimic in sensul acesta, oricate sesizari se fac. Sa vina odata sa stranga toti cainii care umbla pe strazi. Cine vrea caine, sa il ia la el in curte, nu sa il hraneasca pe strazi!

Re: Cainii comunitari acum 6 ani 3 luni #180

• ForumAdmin
  • Administrator
  • Thank you received: 16
Chiar ieri vedeam pe str. Mures o catea cu 4 puradei dupa ea. Nu pareau nicicare flamanzi. Atata timp cat primesc mancare - e f. greu de oprit fenomenul. Cred ca noi ca si comunitate suntem problema. Noi stimulam fenomenul si apoi cerem de la altii sa faca ceva.

Primaria este neputincioasa cel putin financiar. Parca povestea era ca o firma taxeaza cca 700 de lei per caine operatiunea de colectare / sterilizare si adapost pe o perioada limitata - dupa care oare unde ajunge? Daca ne gandim ca avem in Dumbravita cateva sute de catei pe strazi * 700 de lei/caine ...

Re: Cainii comunitari acum 6 ani 3 luni #182

• mirceah
  • Gold Boarder
Sa stranga bani din amendarea celor care hranesc acesti caini in loc sa gaseasca solutii viabile

Re: Cainii comunitari acum 6 ani 3 luni #186

• miodrag
  • Fresh Boarder
Sterilizarea unui caine costa 200-250 RON.
"Sa stranga bani din amendarea celor care hranesc acesti caini in loc sa gaseasca solutii viabile"
Ai auzit de mesajul Bad dog, beware of master!
De abia astept sa vii sa-mi ceri bani pentru ca dau de mancare la caini si pasari.

Re: Cainii comunitari acum 6 ani 3 luni #187

• mirceah
  • Gold Boarder
Din pacate cam asa interpretam noi democratia.
Iti urez succes cand o sa te intalnesti cu cainii "altuia".

P.S. macar spune-ne in ce zona stai si ii trimitem pe toti la tine sa-i hranesti.

Re: Cainii comunitari acum 6 ani 3 luni #188

• miodrag
  • Fresh Boarder
Unii interpreteaza "democratia" facandu-le un rau dandu-le de mancare, sa o citez pe anaS : "Vecinii hranesc pe strazi cainii, crezand ca dau dovada de sentimente, insa nu fac decat sa inrautateasca situatia", iar altii interpreteaza "democratia" facandu-le un bine, adica lasandu-i sa moara de foame si aruncand o piatra inspre ei. Banuiesc ca asta ai vrut sa spui?
Ma intalnesc zilnic cu caini comunitari dar niciunul nu mi-a facut vreodata vreun rau.

Re: Cainii comunitari acum 6 ani 3 luni #189

• mirceah
  • Gold Boarder
Stimabile,

Cine a vrut sa faca un bine a luat cainele de pe strada , l-a ingrijit si i-a gasit stapan.
Altii le dau sa manance in strada, se amuza cand sar la biciclisti si se mira cand afla ca au muscat oameni care ajung pe la spital.
Stiu ca romanul e expert in toate domeniile ( si evident in comportamentul canin ) asa ca prefer sa incheiem aici subiectul, avand in vedere ca scopul acestui "thread" este gasirea unor solutii pentru siguranta locuitorilor.

Re: Cainii comunitari acum 6 ani 3 luni #190

• Focus
  • Senior Boarder
  • Thank you received: 4
Miodrag - nu este normal sa existe caini fara stapan pe spatii publice. Au fost si vor fi "accidente". De ce iubitorii in exces de animale nu ii tin in curte? Ca si acolo pot sa le dea sa manance. Nu trebuie tinuti in fata gardului catre drumul public.

Incearca sa te plimbi cu bicileta prin Dumbravita noua. Vei fi surprins de varietatea de catelusi draguti care te vor intampina si-ti vor face ziua interesanta. Eu personal nu-mi mai doresc o astfel de situatie. Am renuntat a-mi plimba copiii in zona de Vest. Degeaba ii prindem si ii sterilizam si le dam drumul inapoi pe strazi. Vor da batai de cap urmatorii 10 ani. Cainii trebuie tinuti in curti si nu pe strazi!!!

P.S. Am un catel maidanez. E luat din fata gardului si sta acuma-n curte.

Re: Cainii comunitari acum 6 ani 3 luni #195

• AnaS
  • Fresh Boarder
da miodrag, faci un rau dand de mancare cainilor pe spatiul public.
Te invit sa ii iei la tine in curte si sa ii hranesti cum vrei si astfel vei face un bine tuturor (oamenilor si cainilor).
Democratie inseamna sa faci ce doresti atata timp cat nu deranjezi pe altul.
Time to create page: 0.609 seconds