Stiri

Forum

Anunturi

Publicitate

Cine e Online

Avem 68 vizitatori și nici un membru online

Ultimele comentarii

caini comunitari Dumbravita

Primim din partea cititorilor site-ului independent de informare dumbravitatimis.ro, în mod constant, sesizări relativ la prezenţa câinilor pe spaţiul public al comunei Dumbrăviţa. Astfel am aruncat o privire asupra măsurilor pe care le iau autorităţile din alte zone rezidenţiale, afectate în egală măsură de prezenţa maidanezilor.

De exemplu, primarul Timişoarei, afirmă că vrea să monteze indicatoare care să semnaleze prezenţa câinilor fără stăpân în zonele din municipiu considerate "periculoase" din acest punct de vedere,

Un alt exemplu a avut loc în această săptămână la Giroc, unde s-a desfăşurat o acţiune de strângere a câinilor fără stăpân:

"În urma acțiunii, aproximativ 30 de câini fără stăpân au fost colectați de pe străzile localităților Giroc și Chișoda, dar și din zonele noi ale comunei.

[...] domnul primar dr. Iosif-Ionel Toma, ne-a declarat:

Operațiunea la care vă referiți (n.r. ce-a din 15 ianuarie) nu este decât o continuare a deselor acțiuni de acest gen pe care le-am desfășurat periodic, în ultimii ani, pe teritoriul comunei noastre, acțiune care se va repeta chiar și în zilele următoare. Siguranța cetățenilor este unul dintre principalele obiective care ne preocupă și, de aceea, alocăm sume suficiente din bugetul comunei, în fiecare an."

Articolul complet il puteţi găsi aici: www.girocchisoda.ro

Având în vedere caracterul periodic al acţiunii intreprinse la Giroc, ne-am bucura ca acţiuni similare să aibă loc şi pe raza comunei noastre. Încurajăm pe această cale dumbrăviţenii sa facă sesizări către primăria Dumbrăviţa în vederea atenuării acestui fenomen.

Comentarii   

-1 #14 nem 25-04-2014 10:32
N Avem canalizare, lumina, O linie de autobuz Ca lumea,asfalt pe drum si voi va revoltati cu caini. De geaba atata scandal pentru Ca din cauza voastra s au facut atat de multi! Sunt 2 cabinete veterinare in Dumbravita, faceti contract si castrati caini!!!
+1 #13 Victor M 20-02-2014 17:18
In primul rand este falsa ideea de caini comunitari pentru ca este vorba de caini fara stapan conform legislatiei in vigoare.
Acesti caini fara stapan nu sunt in grija decat a celor stabiliti prin lege.
Legea si bunul simt nu ma obliga pe mine sa am cainele meu si inca doi in strada ca asa vrea una de trece cu masina sa dea de mancare la caini ca vezi doamne reprezinta o asociatie de oameni cu inima mare.De ce nu trece doamna cu masina si sa astranga mizeria dupa ei si sa ii dreseze sa nu muste si sa sara la copii pe biciclete.Nu e destul sa bagi banii in buzunar si sa treci o data pe luna sa arunci de mancare si sa te pozezi sa justifici activitatea.
In 27.08.2013 prin hotararea de consiliul local numarul 61 a fost aprobat serviciul de gestionare a cainilor fara stapan de pe teritoriul comunei. Asa ca toti cainii fara stapan din comuna sunt gestionati de catre reprezentantii primariei.
Sunt cainii primariei
0 #12 claudiu 15-02-2014 19:50
Daca primaria dumbravita nu face nimic o sa ne manace caini mergeti in spate la Kaufland sa vedeti cati catini is si nu numa acolo puneti fratolor mana pe lopeti si la treaba
+3 #11 mina 10-02-2014 20:06
Pe strada SZENTES sunt mai multi caini vagabonzi si pe urmatoarea strada la fel (ultima strada din Dumbravita ), umbla mereu in haita .Si daca vin hingherii cei de pe str.SZENTES NR. 2 SI NR. 3 ii aduna in curtea lor ca si cand ar fii ai lor si dupa ce pleaca hingherii le da drumul din nou pe strada . Si asa sunt convinsa ca fac multi oameni din Dumbravita si de aceea nu scapam de maidanezi.
+5 #10 mirceah 28-01-2014 10:41
va rog sa mergeti la primarie si sa depuneti o plangere la registratura si sa luati numar de inregistrare.
cu cat suntem mai multi cu atat cresc sansele sa se ia masuri
+4 #9 mary 28-01-2014 10:14
Am doi baietei care au asteptat cu nerabdare sa ne mutam la casa sa se poata plimba cu bicletele dar din pacate le vom face cadou pt.ca defrica maidanezilor nu le/am permis sa iasa pe str.cu ele.stam pe ferventia adica la asfalt,nici nu vreau sa stiu ce o fi mai in camp,daca aici ne mananca maidanezii.daca vreau sa merg pana la magazin pe jos,la nici o aruncatura de bat,nici o sansa.faceti urgent ceva nu mai asteptati sa se intample o nenorocire.acum doua nopti in fata casei se luptau si se mancau intre ei nu mai putin deaprox.40 de caini .asta e lipsa totala de responsabilitat e din partea primariei .
+2 #8 gyuritm 28-01-2014 09:52
laviniavvv in loc de a te revolta ia scumpete catezii acasa daca ai iubesti asa tare s-au dragostea ta mare fatza de ei se rezuma la sumele donate de afara
+6 #7 Pascu 24-01-2014 11:13
Buna ziua,
As vrea sa sesizez si eu faptul ca odata cu instalarea santierului firmei care se ocupa de canalizare, in zona Cora, langa UM ,au "adoptat" si vreo trei caini, caini pe care acum ii hranesc sa stea pe langa santier, dar pe care peste cateva luni, cand vor inchide santierul, ii vor abandona. Nu stiu la cine sa apelam,in momentul de fata nu poti trece pe jos pe acolo pentru ca te sfasie.
+6 #6 mirceah 21-01-2014 07:39
Stimata doamna,

Problema cainilor nu e chiar atat de neglijabila cum sustineti. E vorba de siguranta si sanatatea noastra si a copiilor nostri. Nu mai bine imi canalizez energia pe educarea copilului sa respecte natura si munca decat sa stau sa-l invat sa fuga de maidanezi ?
-7 #5 laviniavvv 21-01-2014 06:35
nu va mai legati fratilor de caini , sunt si ei niste suflete care tot din vina omului au ajuns pe strazi,
de ce nu va legati de altele, sunt atatea de facut, nu exista canalizare , nu exista apa potabila, gunoaiele sunt aruncate pe tot campul, parcele de teren pline de buieze si de peturi,
de hoti nu va legati , ca pleci la lucru si revii dupa 20 minute ca ai uitat ceva si hotul sus in dormitor , sare pe terasa fugi dupa el si nu il prinzi si tot tu ramaii pagubit, de asta nu se leaga nimeni,
mergi cu cizmele de guma in dita mai localitatea bogata,
dar ne-am gasit sa ne legam de caini vagabonzi ca ei nu pot vorbi , nu se pot apara , si ne batem apoi cu pumnul in piept ca am facut un bine , vai de voi
ASFALTATI STRAZILE, DATI DRUMUL LA FIROBUZUL 14, BAGATI CANALIZARE, LUCRURI VIZIBILE ASTA TREBUIE SA FACETI