Stiri

Forum

Anunturi

Publicitate

Cine e Online

Avem 84 vizitatori și nici un membru online

Ultimele comentarii

Caini Vagabonzi Dumbravita

În urma mai multor sesizări primite din partea cititorilor site-ului dumbravitatimis.ro, am decis să scriem un articol cu rol informativ despre pericolul reprezentat de o haită de câini, localizată la intersecţia străzii Ardeal cu drumul judeţean care traversează Dumbrăviţa. Din imagini se poate vedea faptul că aceştia sunt câini întreţinuţi de către oameni şi liberi pe spaţiul public.

Mai jos puteţi găsi câteva remarci de la cei care ne-au prezentat această situaţie şi câteva poze:

"ei sunt liberi zi de zi pe strada, au un comportament periculos de haita. De nenumarate ori am vazut oameni fugariti de acei caini si ma tem ca intr-o zi cineva nu va mai putea fugi de ei..."

"Haita numara acum mai mult de 5 caini mari, negri si agresivi si sunt prezenti zilnic la coltul strazii Ardealul cu strada principala. Au un comportament specific de haita ceea ce ii face extrem de periculosi."

"In cursul zilei de ieri au incoltit o femeie si daca nu opream masina sa o ajut o tragedie se putea intampla."

Comentarii   

0 #11 cumva 07-03-2013 20:51
rusine pt. cei ce siau abandonat cainii si cei care vor sa ii adune . pe mine nu ma muscat niciodata un caine , nici pe parinti si pe familia mea . are grija Dumnezeu sa-i blesteme si sa-i trazneasca pe cei care sunt nemilosi :-* vor regreta
0 #10 doru 18-02-2013 20:24
Undes Ong condus de doamna Goldis ce mai are de zis
+1 #9 dorel 06-02-2013 18:56
Este clar ca problema aceasta a ciinilor vagabonzi este o problema urgenta.Oare in Germani,Franta, Ungaria s au oriunde in lume vezi acesti ciini fara stapin ori care au stapin pe strazi oare acolo nu exista iubitori de ciini ai strazilor
+2 #8 doru 18-01-2013 22:11
Este adevarat ca pe stazile Dumbravitei nu ai curajul sa-ti lasi copii pe strada ori sa te plimbi pe jos sau cu bicicleta.Propu n sa fie adunati de pe str fara a fi adusi inapoi iara cei care lasa ciini propri pe strada sa fie amendati peogresiv incepind de la 300ron prima data cind isi lasa ciini pe strada a doua oara 400ron si tot asa sa le creasca amenda pina vor intelege.Nu sunt de acord a fi tolerati acesti ciini dupe strada ori hraniti acesti pe str ciinii.Daca exista oameni cei vor ori ong sa-i ieie la dinsi acasa nu sa trebuiasca sa-i suportam noi cei multi ,nu sunt crezut ca majoritatea cetatenilor din dumbravita nu ii vrem pe strazi faceti un referendum iar primaria sa nu mai cheltuie bani comunitati cu acesti ciini ori ong-uri de ori ce fel sau asociati
+2 #7 sirbu 18-01-2013 21:55
PTR primarul din dumbravita :oare nici pozele acestea nu-s concludente. 1 noi cetateni care suntem multi vrem sa se remedieze aceasta situatie cu acesti ciini si va rugam sa puneti ecarisajul sa-i adune pe toti si sa-i duca de aici sa putem circula in mod civilizat pe jos fara a trebui cind iesim din casi sa riscam a fi muscati. sa nu trebuiasca sa circulam cu masina ca sa nu fim muscati de acesti ciini. iara in legatura cu ciini lasati de stapini lor pe strazile din Dumbravita sa fie amendati cu sume tot mai mari in cazul ca nu vor sa inteleaga iara suma ar trbui sa inceapa de la 500ron.faceti un referendum pe aceasta tema si nu sprijiniti in nici un fel Ong-urile care se lupta probabil ptr a putea fi finantati.Noi cei multi din dumbravita sa fie clar nu dorim ciini vagabonzi ori lasati de stapini lor pe strazile dumbravitei vrem sa avem siguranta ca nu vom fii muscati de ciini ori doamne fereste vreun caz si mai grav precum sau intimplat in tara
+4 #6 Mihai 14-12-2012 21:55
Citez pe eu:
se vede foarte clar ce "agresivi" sunt acesti caini, incat persoana care ii fotografiaza nu are nicio problema. Iar referitor la numarul ca sunt mai mult de 5 caini este deja ridicol. Mai agresivi sunt hotii care ar umbla apoi fara nicio problema pe strada.

Cel putin una dintre poze este facuta din masina! Ultima poza arata o corcitura de cane corso, care sunt recunoscuti pentru agresivitate!Re marca cu hotii nu are nici o legatura cu cainii vagabonzi! Solutii anti-hoti exista - dar rezolvari anti-nesimtiti care isi lasa cainii pe strada mai greu!
Ia incercati sa va plimbati putin pe strada Ardeal cu bicicleta. Cateii se vor bucura!
+5 #5 dietmar 14-12-2012 13:47
personal nu am nimic impotriva animalelor, chiar si eu am si caini si pisici doar ca le tin in casa sau in curte. nu mi se pare normal ca intr-un stat civilizat cum ne pretindem sa dam de mincare animalelor de pe strada. unde in alte state ati vazut animale pe strada ? eu nu am vazut. vrei sa hranesti un caine, doi sau zece, esti liber sa o faci, doar ca atunci tine-i in curtea proprie. asta cit despre faptul ca sint sau nu agresivi.
-11 #4 eu 14-12-2012 13:35
se vede foarte clar ce "agresivi" sunt acesti caini, incat persoana care ii fotografiaza nu are nicio problema. Iar referitor la numarul ca sunt mai mult de 5 caini este deja ridicol. Mai agresivi sunt hotii care ar umbla apoi fara nicio problema pe strada.
+5 #3 dietmar 14-12-2012 13:33
Azi a fost o actiune a ecarisajului pe strada Szentes, chiar la intersectia cu DEPOZITUL DE BERE. Aici au fost muscate mai multe persoane si noi am depus pe vremea primarului Szilagi niste adrese, nu am primit raspuns la niciuna, evident.
+6 #2 mirceah 14-12-2012 11:09
oare n-ar trebui sa combatem cauza si nu efectul ?