Stiri

Forum

Anunturi

Publicitate

Cine e Online

Avem 43 vizitatori și nici un membru online

Ultimele comentarii

rezultate alegeri dumbravita

13-Iunie-2012 Conform listelor publicate în holul primăriei Dumbrăviţa, duminică s-au prezentat la vot 2953 din cei 4808 de alegători prevăzuţi în listele electorale, reprezentând un procent de 61 %.

Numărul voturilor valabil exprimate obţinute de fiecare candidat:

  • Szilagy Geza - UDMR - 962 - 33,57%;
  • Ciorogariu Petru - UNPR - 12 - 0,42%;
  • Toma Iulian - PDL - 184 - 6,42%;
  • Malac Victor - USL - 1418 - 49,47%;
  • Sere Monica - FDGR - 52 - 1,81%;
  • Agoston Odon - PNTCD - 149 - 5,19%;
  • Mureşan Danil - PP-DD - 89 - 3,11%.

 

Numărul voturilor valabil exprimate obţinute de fiecare Listă de candidaţi:

  • UDMR - 717 - 24,66%;
  • UNPR - 22 - 0,76%;
  • PDL - 424 - 14,58%;
  • USL - 1385 - 47,63%;
  • FDGR - 73 - 2,51%;
  • PNTCD - 171 - 5,88%;
  • ACDR - 3 - 0,10%;
  • PP-DD - 113 - 3,89%.

Componenţa Consiliului Local Dumbrăviţa aşa cum apare pe liste, este următoarea: USL (8) - Nicola Adrian, Haţegan Ioan, Nicolae Constantin, Nagy Balasz, Sperneac Adrian Nicolae, Abalaru Iulian Alexandru, Nemeş Ilie, Gafton Sorin Costel, UDMR (4) - Szilagy Geza, Denes Ildiko, Miklos Arpad, Kadar Gheorghe, PDL (2) - Toma Iulian, Ovidiu Sturz ***, PNTCD (1) - Agoston Odon.

*** - din nefericire dl. Ovidiu Sturz, un om exceptional, membru al comunităţii dumbrăviţene, s-a stins din viaţă în cursul săptămânii trecute în urma unui accident rutier.

11-Iunie-2012 Vom încerca sa vă ţinem la curent cu rezultatele votului de ieri 10.06.2012 pentru primar şi consiliul local Dumbrăviţa, pe măsura ce acestea apar, până la confirmarea datelor oficiale.

Până în acest moment: "Conform rezultatelor strânse de USL, există câteva surprize de proporții. Una dintre ele a avut loc la Dumbrăvița, unde primarul UDMR Szilagyi Geza a pierdut în fața lui Victor Malac, condidatul social democraților. Distanța este de doar 250 de voturi.". Citat a fost preluat din ziarul adevarul:

http://www.adevarul.ro/locale/timisoara/rezultate_alegeri_locale_2012-timisoara-timis-numaratoare-vot_0_716329091.html

Informaţia este confirmată şi de către TION: "PSD a câştigat fotoliile de primari în municipiul Lugoj, în orașul Buziaș [...]i, Dumbrăviţa, [...], potrivit numărătorii paralele." şi  "UDMR a pierdut primăriile Jimbolia, Dumbrăvița și Uivar la aceste alegeri."

http://www.tion.ro/vedeti-cine-a-castigat-primariile-din-timis/1122089

UDMR a pierdut primăriile Jimbolia, Dumbrăvița și Uivar la aceste alegeri.UDMR a pierdut primăriile Jimbolia, Dumbrăvița și Uivar la aceste alegeri.

Comentarii   

-2 #13 Eu 15-06-2012 13:41
Citez pe mirceah:
Ma intreb oare de ce domnul Malac nu si-a trecut in declaratia de interese firma pe care o detine.

Probabil ca nu e sau nu mai este a D-lui. :)
+1 #12 mirceah 15-06-2012 06:14
Ma intreb oare de ce domnul Malac nu si-a trecut in declaratia de interese firma pe care o detine.
+1 #11 Eu 14-06-2012 18:55
Stimabile, fiecare a votat cum a crezut de cuvinta. Unii au votat binele comunei, altii propriul interes. Cel mai trist este procentul mare de oameni care iau "tzeapa" ca pe ceva normal, fara sa-si exercite dreptul de vot.
In final, sa fim seriosi, eu n-am vazut candidat care merita votat. Lumea inca voteaza "raul cel mai mic".
Ma bucura faptul ca USL are majoritate peste tot. Sunt curios ce scuze o sa mai gaseasca acum :)

Scuze...? Aceleasi... care pana acum cativa ani au facut istoria! USL-ul are "parinti" potenti... , asa ca...va fi trist pentru oamenii acestei comune!!!
+4 #10 Focus 13-06-2012 17:43
D-zeu sa-l odihneasca pe dl. Sturz. Un om deosebit! Este un exemplu care trebuie sa ne motiveze ca cetateni ai acestei localitati sa luam atitudine pentru viitorul comunitatii si a modului in care vrem sa traim in Dumbravita!
+1 #9 Matyi 13-06-2012 16:08
Domnul future4you a analizat bine alegerile si candidatii. Chestia cu Mona Lisa e buna! In orice caz dupa nenorocirea intimplata cu Domnul Sturz am pierdut poate singurul om care in consiliu ar fi avut greutate si ceva de spus inteligent. Astfel cum a zis Vanghelie: "Am venit aici cu domnul să ne ajute - să schimbăm puţin faţa cartierului ăsta al nostru. Să rămână aşa, că suntem cei mai buni la bătaie, da? Avem cele mai frumoase fete, dar să schimbăm puţin zona, un pic, să nu mai zică cei de la presă că, dacă vin aici pe la noi, rămân fără inel, da? Că nu e aşa. Când vin, le dăm cadou un inel sau un ceas numai pentru faptul că au trecut pe la noi prin cartirer, da? Şi dacă ne supără îi şi batem! Dar doar dacă ne supără!" Sa traiti bine!
#8 future4you 11-06-2012 21:44
Problema in dumbravita e ca in general oamenii de calitate au buletin de oras,si cei care au buletin de dumbravita nu sunt cunoscuti ca nu au timp sa se implice...sau sunt dati la oparte de oamenii cica cu pozitie sociala.
Din pacate ce nu intelegem noi majoritatea e ca nu primarul face legea in comuna ci consiliul local si cum la noi sunt de toate culorile,unul cea si altul hais,care mai de care la oala lui...ghiveciul e gata
de Geza lumea e satul,Malacu incepator poate fi manipulat usor,Toma ca olteanul dupa functii,d-na Sere..MonaLisa si consilieri in general pe masura..multi sa fie la numar
+2 #7 thex 11-06-2012 19:51
Rau mai mic rau mai mare... E stupid sa votezi politic la alegeri locale. Bine ca mai sunt oameni cu capul pe umeri si nu au votat pp-dd. nu am asteptari mari de la primarul ales, desi populatia a tras la usl ca musca la miere si i-a dat un consiliu pe masura, de poate numi si vicele. Vorba lui Mircea acum sa vedem ce scuze mai gasesc.
#6 valerian 11-06-2012 18:49
Citez pe mirceah:
"In final, sa fim seriosi, eu n-am vazut candidat care merita votat. Lumea inca voteaza "raul cel mai mic"."

Toma mi s-a parut rezonabil, mult deasupra "alesului". Dar probabil, faptul ca reprezinta PDL-ul, i-a fost fatal.
+6 #5 Ioshca 11-06-2012 15:37
e bine macar ca suntem eco...fara statie de epurare...fara curent cand fulgera...ca la tzara...
+3 #4 mirceah 11-06-2012 14:50
Citez pe valerian:
Ati cam luat tzeapa, voi, astia care ati iesit cu atata insufletire din casa pentru ca sa votati cica "schimbarea". Inca nu v-ati prins ca sunt in cardasie amandoi? Singurul motiv pentru care noul ales a mai facut cate ceva in zona noua, a fost ca sa va obtina votul. De acum... salutare, fostul primar va fi vice si toate merg mai departe. Bravos natiune, fiti fara griji, ati facut o treaba buna!


Stimabile, fiecare a votat cum a crezut de cuvinta. Unii au votat binele comunei, altii propriul interes. Cel mai trist este procentul mare de oameni care iau "tzeapa" ca pe ceva normal, fara sa-si exercite dreptul de vot.
In final, sa fim seriosi, eu n-am vazut candidat care merita votat. Lumea inca voteaza "raul cel mai mic".
Ma bucura faptul ca USL are majoritate peste tot. Sunt curios ce scuze o sa mai gaseasca acum :)

Ultimele discutii din forum

Când va circula un microbuz 17M în zona CORA? S-a vorbit luna trecută (în martie) de un traseu în zona Cora (vezi www.sursadevest.ro/administratie/item/12...minibusele-ratt.html), dar care NU trece în Dumbrăvița, ci...
Troleibuz RATT in Dumbravita S-a vorbit luna trecută (în martie) de un traseu în zona Cora (vezi http://www.sursadevest.ro/administratie/item/1255-rutele-pe-care-vor-circula-minibusele-ratt.html ), dar...
Fosa septica Cât vă costă vidanjarea unei fose medii(de 4-5 persoane)? Prețurile au cam crescut, cei care vidanjau cu 100 de lei au dispărut, ba chiar și cu 150 sunt greu de găsit (și...
Calitatea apei In curand voi deveni locatar al Dumbravitei :) Am inteles ca una dintre probleme este duritatea apei. Sfaturi pentru un sistem de dedurizare sunt binevenite!
Teren dumbravita lac Nici o opinie, sfat? :(