Stiri

Forum

Anunturi

Publicitate

Cine e Online

Avem 18 vizitatori și nici un membru online

Ultimele comentarii

prioritate de dreapta

Având în vedere faptul că majoritatea intersecţiilor din Dumbrăviţa (jud. Timiş) sunt nedirijate dorim prin acest articol să amintim participanţilor la trafic că:

  • intersecţiile în care nu se găsesc indicatoare de reglementare a priorităţii, semafoare electrice în funcţiune sau agent de circulaţie se numesc intersecţii nedirijate;
  • la intersecţiile cu circulaţie nedirijată conducătorul de vehicul este obligat să cedeze trecerea tuturor vehiculelor care vin din partea dreaptă;

şi de asemenea - poate cel mai important:

  • La apropierea de o intersecţie conducătorul de vehicul trebuie să circule cu o viteză care să îi permită oprirea, pentru a acorda prioritate de trecere participanţilor la trafic care au acest drept.

Comentarii   

-1 #11 Sofer 31-01-2012 16:54
@ForumAdmin: Great job! :)
#10 ForumAdmin 31-01-2012 12:54
Cu multumiri pt. Florin si "Soferului" pentru simtul critic - am modificat poza.
-2 #9 Sofer 31-01-2012 11:48
Bah, dar ce poza ati pus si voi! Cu masini care circula pe partea stanga a drumului (ca in Marea Britanie), si au prioritate de STANGA nu de dreapta. Adica e FIX INVERS fata de ceea ce ar trebui sa se vada. Nu e asa greu de rezolvat problema: deschideti poza intr-un program de prelucrare (INCLUSIV PAINT), si aplicati transformarea mirror (sau Flip image in Paint). Astfel, totul va fi cum trebuie!
-1 #8 lavi 31-01-2012 08:40
Cred ca cel mai usor ar fi ca unele intersectii (cu strazi asfaltate chiar)sa fie dirijate cu ajutorul semnelor de circulatie. In felul acesta s-ar evita multe accidente.
-1 #7 Florin Dorobant 29-12-2011 22:11
Eu stiam ca in Romania se circula pe partea dreapta nu pe stanga ca in imaginea probabil hackerita de pe un site englezesc
-1 #6 Focus 12-12-2011 15:33
Am deschis un topic pe forum despre prioritatea de dreapta din Dumbravita aici:
www.dumbravitatimis.ro/forum/5-probleme/285-prioritatea-de-dreapta#285
-1 #5 Anonim 12-12-2011 13:40
Citez pe TaviOG:

Cred ca reguluile de mai sus nu le cunoaste toata lumea, pentru ca am intalnit persoane care au pretenti de a folosi prioritatea de dreapta la intersectia cu un drum neasfalat.


Recunosc ca nu mi-e clar - daca sunt pe o strada fara asfalt - trebuie sa dau prioritate cand intersectez o strada cu asfalt? Hai sa zicem ca neasfaltarea asta este ca o groapa mare (:lol: de vreo 400 de m lungime) se schimba ceva? Daca se decoperteaza str Vladimirescu - venim de pe Mures si nu le mai dam prioritate de dreapta?
-1 #4 Anonim 12-12-2011 13:40
Citez pe TaviOG:

Cred ca reguluile de mai sus nu le cunoaste toata lumea, pentru ca am intalnit persoane care au pretenti de a folosi prioritatea de dreapta la intersectia cu un drum neasfalat.


Recunosc ca nu mi-e clar - daca sunt pe o strada fara asfalt - trebuie sa dau prioritate cand intersectez o strada cu asfalt? Hai sa zicem ca neasfaltarea asta este ca o groapa mare (:lol: de vreo 400 de m lungime) se schimba ceva? Daca se decoperteaza str Vladimirescu - venim de pe Mures si nu le mai dam prioritate de dreapta?
#3 TaviOG 12-12-2011 13:00
Ar fi de adaugat:
Nu au prioritate, chiar daca vin din dreapta, daca vehicolul pătrunde într-o intersecţie nedirijată:
- pe un drum comunal venind de pe un drum local
- de pe un drum care nu este deschis circulaţiei publice faţă de cel care circulă pe drumul public
- pe un drum judeţean venind de pe un drum comunal sau
local
- vehiculul care iese din zona rezidenţială sau pietonală faţă de toate vehiculele cu care se intersectează
- pe un drum naţional venind de pe un drum judeţean, comunal sau local

Cred ca reguluile de mai sus nu le cunoaste toata lumea, pentru ca am intalnit persoane care au pretenti de a folosi prioritatea de dreapta la intersectia cu un drum neasfalat.
-1 #2 ForumAdmin 08-12-2011 22:12
Citez pe Kamnitz:
:lol: este clar ca intr-o intersectie nedirijata se aplica regula prioritatii de dreapata! oricum multumim:)

Ai fi uimit la ce se intmpla in anumite intersectii! :lol:

Ultimele discutii din forum

Când va circula un microbuz 17M în zona CORA? S-a vorbit luna trecută (în martie) de un traseu în zona Cora (vezi www.sursadevest.ro/administratie/item/12...minibusele-ratt.html), dar care NU trece în Dumbrăvița, ci...
Troleibuz RATT in Dumbravita S-a vorbit luna trecută (în martie) de un traseu în zona Cora (vezi http://www.sursadevest.ro/administratie/item/1255-rutele-pe-care-vor-circula-minibusele-ratt.html ), dar...
Fosa septica Cât vă costă vidanjarea unei fose medii(de 4-5 persoane)? Prețurile au cam crescut, cei care vidanjau cu 100 de lei au dispărut, ba chiar și cu 150 sunt greu de găsit (și...
Calitatea apei In curand voi deveni locatar al Dumbravitei :) Am inteles ca una dintre probleme este duritatea apei. Sfaturi pentru un sistem de dedurizare sunt binevenite!
Teren dumbravita lac Nici o opinie, sfat? :(